Wszystko wskazuje na to, że zapowiedź prezydenckiego weta blokującego ustawę o ZOZ-ach, w niewielkim stopniu zmieni bieg wydarzeń. Samorządy są zdecydowane, bardziej niż kiedykolwiek, na kontynuację przekształceń swoich szpitali w spółki prawa handlowego, a resort zdrowia, zbrojny w plan B, spokojnie czeka na rozwój wypadków.

- Szpitale będą się przekształcały, nawet mimo weta prezydenta – mówiła kilka dni temu  minister zdrowia Ewa Kopacz na antenie TVN24. - Czekamy tylko na decyzję Lecha Kaczyńskiego. W godzinę po jej ogłoszeniu zwołam konferencję prasową i przedstawię plan awaryjny. Komercjalizacja szpitali była od początku wpisana w program PO i nie odstąpimy od niej.Plan B Platformy Obywatelskiej polega na zagwarantowaniu środków na oddłużenie dla tych SPZOZ-ów, które będą chciały przekształcić się w spółki. Samorządy już to wiedzą i nie ukrywają, że bardzo liczą na wsparcie.

Potrzebne czyste przedpole

- Powiaty nie potrzebują wielkich fajerwerków: jeśli są pieniądze na oddłużenie i sposób na formułę prawną, są gotowe do przekształceń – zapewnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich. – W mojej ocenie około 50 samorządów powiatowych czeka obecnie na ostateczne rozstrzygnięcia „na górze”, tj. na weto prezydenta i reakcję rządu. W chwili, gdy wszystko będzie jasne, przystąpią do tworzenia spółek. Z tego, co wiem, w samym tylko regionie łódzkim planują takie działania starostowie w Tomaszowie Mazowieckim, Brzezinach i Rawie Mazowieckiej.

Zdaniem Marka Wójcika ciekawe rozwiązania przygotował powiat brzeziński, który jest organem założycielskim szpitala zadłużonego na około 12 mln zł.

- Samorząd uruchomił tam spółkę, NZOZ działający w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia ekspert ZPP. – Po wyklarowaniu się sytuacji na szczytach władzy wystarczy tylko zmienić statut spółki w ten sposób, by objęła ona także zakres działania szpitala.

Starachowice dojrzały do spółki

Na ostateczne propozycje „z góry” czekają również samorządowcy ze Starachowic. Tutejszy powiat jest organem założycielskim dla szpitala liczącego 410 łóżek. Przy rocznym kontrakcie w wysokości 41 mln zł placówka ma 54 mln zł długu. Uchwała o zamiarze przekształcenia została podjęta już dawno, ale droga do spółki okazała się ciernista.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH