Najczęstsze błędy oferentów w konkursach umowy z NFZ

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany będzie do ogłoszenia postępowań w trybie konkursu ofert w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, gdyż zawarte dotychczas umowy z NFZ w większości wygasną z dniem 30 czerwca 2016 roku.

Do konkursów przystąpią zarówno dotychczasowi świadczeniodawcy NFZ, jak i zupełnie nowe podmioty prowadzące działalność leczniczą, które już od kilku lat czekają na szansę udzielania świadczeń w ramach umowy z Funduszem.

Doświadczenia poprzednich lat pokazały, że sporo dotychczasowych świadczeniodawców utraciło kontrakty z powodu błędów popełnionych w ofertach i podczas postępowania konkursowego.

Do najczęściej popełnianych przez oferentów błędów należą:
• Niezapoznanie się z warunkami, których spełnienie warunkuje zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
• Powierzenie tworzenia oferty podmiotom, które ograniczają się wyłącznie do jej wypełnienia zgodnie ze wskazówkami oferenta.
• Kłamstwo ofertowe - świadome lub spowodowane błędem złożenie oferty zawierającej nieprawdziwe informacje
• Złożenie oferty bez zapoznania się z kryteriami oceny ofert i punktacją za poszczególne kryteria oraz nieumiejętność wyliczenia wartości punktowej własnej oferty.
• Wysyłanie oferty pocztą lub kurierem.
• Uchybienia dotyczące terminów uzupełnienia oferty lub wniesienia protestu.

Popełnienie choćby jednego z błędów będzie skutkować tym, że oferent nie stanie się świadczeniodawcą korzystającym ze środków publicznych, a zgodnie z nowymi zasadami, umowy z NFZ będą zawierane na 5 i 10 lat. Dobra oferta będzie więc decydować o „być albo nie być” podmiotu wykonującego działalność leczniczą na rynku.

Czy możliwe jest przygotowanie dobrej oferty? Zdecydowanie tak, a dowiedzieć się tego można uczestnicząc w dobrych szkoleniach na temat kontraktowania świadczeń przez NFZ.

Więcej na szkoleniu organizowanym przez CKL Medical, dotyczącym zasad kontraktowania świadczeń: http://www.ckl.pl

Gabriela Jędrys, radca prawny, specjalista z zakresu prawa medycznego, cywilnego i gospodarczego, w przeszłości świadczyła obsługę prawną na rzecz NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH