Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie czeka na zwrot 6 mln zł - tyle warte są jego nadwykonania w okresie od stycznia do czerwca br. - Dotarła do mnie informacja od płatnika, że zmiana systemu rozliczeniowego w połowie roku powoduje, iż rozliczenie nadwykonań wygenerowanych w poprzednim systemie jest niemożliwe - mówi Marian Przylepa, dyrektor kliniki.

- Szpital ma coraz gorsze wyniki finansowe - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl szef SPSK nr 4. - Najpierw podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek, później nadwykonania, a obecnie obawa, że w ramach rozliczeń w systemie JGP sporo stracimy, np. nawet do 20 proc. na kardiologii. Obecnie jesteśmy na minusie na kwotę około 10 mln zł, co wprawdzie nie jest jeszcze zagrożeniem płynności finansowej dla szpitala o 240-milionowym kontrakcie, ale już powoduje niepokój. A sytuacja płatnika jest przecież tak dobra, jak nigdy dotąd.

Dyrektor Przylepa rozważa wprawdzie skierowanie sprawy o zwrot nadwykonań do sądu, ale nie ukrywa, że perspektywa dochodzenia w ten sposób swoich praw nie jest zachęcająca: na pieniądze trzeba będzie długo czekać, a potrzebne są natychmiast.

Mariusz Pietrzak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, właśnie zapoznaje się z danymi placówki za pierwsze półrocze.

- Nie zdążyłem ich jeszcze przeanalizować, ale z informacji udzielonych świadczeniodawcom przez zachodniopomorski oddział Funduszu wynika, że nawykonania za intensywną terapię i porody zostaną zwrócone w 100 proc, natomiast we wszystkich pozostałych zakresach w 75 proc. wyjaśnia. - Rozumiem, że tak się stanie.

- Nadwykonania za pierwsze półrocze 2008 r. będą prawdopodobnie rozliczane w roku 2009 - zapowiada Edyta Grabowska, rzecznik NFZ. - W sytuacji, gdy wielkość nadwykonań wskazuje, że potrzeby szpitala są większe, doraźnym sposobem na wzmocnienie finansowania lecznicy jest zwiększenie aneksem kontraktu na drugie półrocze. Na ostatnie dwa kwartały br. mamy dodatkowe 3,5 mld zł na szpitalnictwo,więc pieniądze są.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH