Nadwykonania coraz większym zagrożeniem dla szpitali

Szpitale bronią się przed tzw.nadwykonaniami, ponieważ mają świadomość, że odzyskanie pieniędzy za leczenie ponadlimitowych pacjentów staje się coraz trudniejsze.

W 2011 r. kwota, jakiej domagały się z tego tytułu lecznice, wyniosła około 1,8 mld zł. To wielokrotnie więcej niż np. dwa lata temu. Tymczasem w br. z powodu bezrobocia i mniejszego wzrostu płac, wpływy do budżetu NFZ mogą zostać pomniejszone o 1 mld zł. 

- Komunikat skierowany do szpitali jest następujący: nie mogą przekraczać kontraktów, bo nie odzyskają pieniędzy za nadlimity. Będą musiały ze swojego budżetu pokryć świadczenia ratujące życie, a na zabiegi planowe zostanie niewiele. Kolejki będą zatem rosły, bo szpitale muszą ograniczyć dostępność - skomentował sytuację na łamach Dziennika Gazety Prawnej Robert Mołdach, ekspert Pracodawców RP.

Choć istnieją także lecznice, które z wykonaniem kontraktu mają problem, ogólny bilans wskazuje, że świadczenia wykonane w szpitalach ponad ustalony limit przewyższają wielokrotnie kwoty wynikające z braku wykonania umów z platnikiem. Dlatego NFZ w planie finansowym na 2013 r. zabezpiecza środki na ewentualne sądowe roszczenia lecznic (płatnik zarezerwował na ten cel 320 mln zł, czyli o 100 mln zł więcej niż w 2012 r.).

Z danych resortu zdrowia o zakończonych procesach dotyczących zapłaty za nadwykonania wynika, iż świadczeniodawcy wygrywają 20 proc. takich spraw - w tylu przypadkach są w stanie wykazać, że były to świadczenia pilne i ratujące życie.

Jak informował już portal rynekzdrowia.pl, zbiorowy pozew przeciwko NFZ przygotowują obecnie szpitala wojewódzkie na Mazowszu: w przypadku około 20 lecznic chodzi w sumie o nadwykonania o wartości nawet 100 mln zł. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH