Nadwykonania: batalie przed sądami

Szpitale starają się o zapłatę za tzw. nadwykonania. Niestety, często muszą dochodzić swoich należności przed sądem.

 W 2010 roku szpitale przekroczyły kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia o ponad 1 miliard 65 milionów złotych. Niektóre walczą jeszcze o zapłaty za świadczenia wykonane w 2009 roku.

Przykładem jest Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Lecznica ma 8 mln zł wymagalnych zobowiązań, a dopiero w lutym odzyskała 14 mln zł na drodze sądowej tytułem roszczeń z tzw. ustawy 203. Ta walka o należne szpitalowi pieniądze trwała ponad 10 lat. Choć są już na koncie szpitala, to jednak dyrekcja obawia się ich ruszyć. Istnieje jeszcze prawdopodobieństwo, że NFZ wystąpi o kasację wyroku.

Tylko w przypadku tego szpitala przed sądem toczą się jeszcze dwa inne, odrębne postępowania – w sprawie nadywkonań za 2009 i 2010 rok.

– W sumie dochodzimy swoich należności na kwotę około 14 mln złotych, ale trudno stwierdzić, czy i kiedy otrzymamy pieniądze, bo postępowania sądowe trwają – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowy mieleckiego szpitala.

Nadwykonania – jak twierdzą szpitale – to świadczenia w procedurach ratujących życie, które placówki medyczne wykonały po przekroczeniu limitu określonego w kontrakcie z NFZ.

Jak twierdzi z kolei Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy centrali NFZ, z szacunkowych wyliczeń wynika, że około połowa z nadwykonań zgłoszonych przez szpitale w procedurach ratujących życie mogłaby być wykonana w innych terminach, bo procedurami ratującymi życie nie są.

Z danych, którymi dysponuje NFZ, najwięcej nadwykonań zgłosiły w 2010 roku placówki szpitalne w województwach: wielkopolskim OW NFZ (204 mln), dolnośląskim OW NFZ (193 mln), lubelskim OW (152 mln) oraz podkarpackim OW (117 mln).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH