Na razie aneksowanie, ale pierwsze konkursy już wkrótce

Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uchwalona 11 października br. przez Sejm pozwoliła NFZ na aneksowanie umów ze szpitalami i przychodniami na 2014 rok. Nie oznacza, to jednak, że w najbliższych miesiącach w oddziałach wojewódzkich NFZ w ogóle nie będą przeprowadzane konkursy. Niektóre z nich zostaną ogłoszone już na przełomie stycznia i lutego 2014 r.

Przypomnijmy, że rozwiązanie w postaci aneksów do umów ze świadczeniodawcami przyjęto, gdyż nie było nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyk świadczeń. Bez nich prezes NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie udzielające świadczenia w ramach kontraktów z Funduszem w 2014 r.

W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować nawet do końca 2014 r. Ale to termin ostateczny. W rezultacie w ciągu 2014 r. będą przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami. W niektórych województwach - już w pierwszych miesiącach nadchodzącego roku.

Poniżej przedstawiamy informacje jakie przekazały nam wojewódzkie oddziały NFZ, w których zapytaliśmy o najbliższe plany związane z kontraktowaniem oraz terminy i zakresy świadczeń, w których będą obowiązywały przedłużone umowy.

W Zachodniopomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Szczecinie aneksowanie umów wygasających 31 grudnia 2013 r. dotyczy: POZ/nocna i świąteczna opieka zdrowotna - do 31 marca 2014 r., leczenie szpitalne: szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć - do 30 czerwca 2014 r., chirurgia naczyniowa - do 30 czerwca 2014 r.

Do 30 czerwca 2014 r. w ZOW NFZ obowiązują też umowy w zakresie: profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne, pomoc doraźna i transport sanitarny.

W zakresach ambulatoryjna opieka specjalistyczna, świadczenia odrębnie kontraktowane, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - umowy obowiązują do 31 grudnia 2014 r.

- Aneksowanie nie dotyczy umów z zakresu chemioterapii oraz programów zdrowotnych (lekowych), w rodzaju leczenie szpitalne, które obowiązują do 31 grudnia 2014 r., a także kontraktów w rodzaju ratownictwo medyczne, które zawarte zostały na okres do 31 grudnia 2015 r. - informuje nas Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy ZOW NFZ.

W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie aneksowane zostaną wszystkie umowy - część z nich na rok, część na krótszy czas, gdyż w przyszłym roku przeprowadzone będą konkursy ofert. W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej umowy obowiązują do 31 marca 2014, zatem w styczniu/lutym 2014 r. MOW NFZ ogłosi konkurs.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH