Na prywatne leczenie wydaliśmy 39,5 mld zł - ta kwota będzie rosła Fot. archiwum RZ

Według szacunków firmy analitycznej PMR, w 2015 r. rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce wzrósł o około 6 proc. i osiągnął wartość 39,5 mld zł. Według prognoz w latach 2016-2021 co roku takie wydatki będą rosnąć o 7 proc., czyli ok. 3 mld zł.

Z analiz PRM wynika, że najszybciej rozwijającym się segmentem prywatnego leczenia w latach 2016-2021 będą dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Rozwijały się będą również abonamenty medyczne, kupowane przez firmy dla pracowników.

Wzrosną wydatki na bezpośrednie wizyty u prywatnych lekarzy.

Szacując wydatki, analitycy wzięli pod uwagę m.in. pieniądze wydawane przez pacjentów na leki i suplementy, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie opłacane z własnej kieszeni, abonamenty oferowane przez firmy medyczne, a nawet opłaty w szarej strefie.

Według prognoz PMR, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, z racji niskiej bazy, pozostaną najszybciej rozwijającym się segmentem w latach 2016-2021. W dwucyfrowym tempie rozwijały się będą również abonamenty medyczne, które pomimo wysokich wzrostów notowanych w segmencie ubezpieczeń, pozostają główną formą korporacyjnej opieki medycznej w Polsce, oraz usługi FFS.

W tym ostatnim segmencie dynamika wyraźnie przyśpieszyła w 2014 r. i utrzymała się na wysokim poziomie również w 2015 r. Wysoką dynamikę przychodów z FFS zanotowały największe prywatne firmy medyczne, które rozwijały się organicznie w tym segmencie (np. Enel-Med uruchomił placówki Enel-Sport i Estell, a Grupa LUX MED rozwinęła sieć przychodni Profemed, adresowanych do klientów nieposiadających abonamentów medycznych), wsparte zapleczem marketingowym, znaną marką i dużym doświadczeniem w obsłudze klienta.

W ocenie analityków PMR dynamika całego rynku, który jest bardzo rozdrobniony, jest jednak niższa niż w przypadku największych graczy. W obliczu niedoboru podaży usług publicznej służby zdrowia i rosnących kolejek do specjalistów w ramach abonamentów medycznych lub DUZ oraz braku perspektyw na rozwiązanie tych problemów, rośnie chęć Polaków (zwłaszcza tych zamożniejszych) do prywatnego opłacania wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu i usług rehabilitacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH