Starosta Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie), Piotr Kagankiewicz uznał, że od nowego roku powiatowy szpital będzie spółką prawa handlowego. Jego zdaniem takie przekształcenie ma pomóc w wyjściu placówki z długów.

Ma ich teraz ok. 50 mln zł. Zadłużenie – informuje lokalny dodatek „Gazety Wyborczej” – zwiększa się miesięcznie o 400 tys.
Jeśli szpital upadłby przed zmianą własnościową, to jego obecne zadłużenie musiałby spłacić właściciel, czyli powiat Tomaszów Mazowiecki. Rzecz w tym, że 50 mln zł, to 75 proc. budżetu powiatu. Plajta szpitala oznaczałaby, że powiat nie miałby z czego finansować edukacji i opieki społecznej.
Starostwo zamierza, po przekształceniu szpitala w spółkę akcyjną, spłacać zadłużenie środkami uzyskanymi z emisji obligacji, czynszu pobieranego od nowego podmiotu itp. Obecnie rozgląda się za kandydatami na prezesa przyszłej spółki.
Gdy powiatowy ZOZ, na co zgodę wyraziła już Rada Powiatu, stanie się spółką akcyjną, zarządzający nią, będą musieli liczyć się z każdym wydatkiem.
Starosta nie sądzi, by w takiej sytuacji pracownicy upominali się o kolejne podwyżki, kiedy będą świadomi, że mogą one pozbawić spółkę płynności finansowej, co związane byłoby – m. in. – z redukcją zatrudnienia.
Przypomnijmy, że z początkiem roku w mazowieckim szpitalu lekarze domagali się podwyżek. Protest był na tyle ostry, że gdyby nie doszło do porozumienia, to trzeba byłoby ewakuować pacjentów.
Dziewięćdziesięciu lekarzy otrzymało jednak od stycznia po 700 zł brutto podwyżki. Stopniowo ich płace mają być zwiększane co kwartał do poziomu dwóch i pół średniej krajowej w 2009 roku. W zamian lekarze zgodzili się oni na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Realizacja nieco późniejszych roszczeń pielęgniarek jeszcze bardziej skomplikowała i tak już niełatwą sytuację finansową szpitala. Czy od nowego roku będzie spółka i będzie lepiej?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH