Na jakie zdrowotne projekty Unia wyda pieniądze?  Ta zagadka powoli się wyjaśnia

Ostatnie lata przyniosły jakościowy skok zarówno pod względem infrastruktury jak i wyposażenia szpitali. Źródłem tych przemian były unijne środki. Komisja Europejska zwraca uwagę, że w Polsce jest za dużo lecznic i żąda reform. Ile zatem będzie pieniędzy na zdrowie w nowej unijnej perspektywie finansowej?

W latach 2007-2013 podstawowym finansowym źródłem inwestycyjnym szpitali były Regionalne Programy Operacyjne, dzięki którym, według danych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zrealizowano w Polsce 696 projektów przy wykorzystaniu niemal 2,64 mld zł.

Ochrona zdrowia była jednym z priorytetów marszałków województw sprawujących pieczę nad RPO. Jak będą wyglądały te priorytety w nowej unijnej perspektywie finansowej?

RPO mają objąć 3,5 mld zł przeznaczonych na cele społeczne. Planowany zasięg finansowania inwestycji w ochronie zdrowia z tego źródła jest znaczący. Włodarze województw planują przeznaczyć na ten cel od ok. 3,3 (województwo podlaskie) do 8,5 proc.(śląskie) budżetów RPO na lata 2014-2020.

Więcej, ale mniej na inwestycje
Wiele jest jednak głosów twierdzących, że pieniędzy na zdrowie generalnie będzie mniej i będzie o nie jeszcze trudniej niż do tej pory.

Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Powiatów Polskich nie jest prawdą, że w nowym rozdaniu pieniędzy unijnych przeznaczonych na ochronę zdrowia nastąpiło przesunięcie ich części na realizację tzw. miękkich projektów. Generalnie pula jest większa.

- Na twarde inwestycje środków jest tyle samo, natomiast dużo więcej na miękkie projekty. Oczywiście plany poszczególnych samorządów województw są bardzo zróżnicowane i niektóre rzeczywiście zapowiadają dużo mniejszą pulę pieniędzy na inwestycje - mówi ekspert.

W nowej perspektywie więcej środków niż dotychczas ma być przeznaczana m.in. na profilaktyczne programy zdrowotne. Wynika to ze zmiany zasilania RPO, które dysponować będą nie tylko środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którego celem są działania inwestycyjne, ale także tymi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pieniądze dla zmian
Jednak zdaniem dr Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku zdrowia, twierdzenie że w nowej perspektywie programy profilaktyczne mają dominować, jest błędem. Natomiast z pewnością dzięki środkom unijnym będzie możliwa realizacja przedsięwzięć wywołujących trwały efekt zdrowotny, jeśli padną takie propozycje.

- Środki w nowej perspektywie mają przede wszystkim wywoływać zmiany. Za ich wykorzystaniem ma iść restrukturyzacja sektora szpitalnego, przeniesienie środka ciężkości ze szpitalnictwa w kierunku ambulatorium - wyjaśnia ekspert.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH