Lekarzom na emeryturze nie powodzi się najlepiej finansowo. Dlatego nie chcą przynajmniej czekać na świadczenia w długich kolejkach. Domagają się także ułatwień w dostępie do leczenia sanatoryjnego.

Średnia emerytura lekarzy to niewiele ponad dwa tysiące złotych, a lekarzy dentystów 1,5 tys. zł. Z badania przeprowadzonego przez Komisję ds. Lekarzy Emerytów i Rencistów, która działa przy Naczelnej Radzie Lekarskiej (NRL) wynika, że najniższa emerytura wynosiła 815 zł, a wśród dentystów 690 zł. Średnia renta lekarza wynosi natomiast 1,2 tys. zł, a dentysty niewiele ponad tysiąc złotych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W ankiecie łącznie wzięło udział ponad 2,3 tys. osób. Około 20 proc. ankiet wypełnili lekarze będący wcześniej ordynatorami, profesorami, adiunktami, a także dyrektorami.

- Stałe koszty utrzymania lekarzy emerytów wynoszą miesięcznie średnio około 1-1,2 tys. zł. Na samo leczeni wydają oni przeciętnie około 250-350 zł – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Zdzisław Bednarek, przewodniczący Komisji ds. lekarzy Emerytów i rencistów NRL. Dodaje, że po opłaceniu czynszu i rachunków za media, mają oni nie więcej niż 600 zł miesięcznie na bieżące wydatki.

W przypadku 65 proc. ankietowanych lekarzy świadczenia emerytalne lub rentowe są dla nich jednym źródłem utrzymania. Ponad 30 proc. nadal pracuje zawodowo, chcąc dorobić do emerytury. W porównaniu z wynikami ankiety z 2000 roku, sytuacja materialne lekarzy i lekarzy dentystów nie uległa istotnej poprawie.

Uczestnicy badania byli również pytani o dodatkowe uprawnienia, jakie powinny być nadane lekarzom emerytom i rencistom. Najczęściej pojawiającym się postulatem było umożliwienie im korzystania ze świadczeń zdrowotnych (w tym przyjęć do szpitala) bez konieczności oczekiwania w kolejkach. Ich zdaniem powinni mieć również możliwość wypisywania dla siebie i najbliższych skierowań do specjalisty lub na bezpłatne wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych przynajmniej raz w roku.

Postulowali również budowę domów lekarza seniora, a także zmianę przepisów prawnych, które umożliwią im łatwiejszy dostęp do sanatoriów oraz tanich wczasów.

Według danych z Centralnego Rejestru Lekarzy, w kraju jest ogółem ponad 131 lekarzy i 34,6 tys. dentystów. Lekarze emeryci ( w tym dentyści) to ponad 53,4 tys. osób, natomiast rencistów (łącznie) jest ponad 6,1 tys. W sumie emerytowani lekarze i dentyści oraz z prawem do rent stanowią prawie 25 proc. ogółu lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH