Na co NFZ wyda dodatkowe pieniądze?

Dzięki większym wpływom składki w I kwartale br. NFZ będzie mógł wydać ponad 2 mld zł więcej na świadczenia. Rada Funduszu zaakceptował już podział tych środków.

– Projekt zmiany planu finansowego na 2010 rok przewiduje wzrost nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej w wysokości 2 382 644 tys. zł. Wyasygnowanie dodatkowych środków oznacza zwiększenie wydatków na ten cel o 4,36 proc. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego Centrali NFZ.

Podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia dokonano zgodnie z art. 124 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 listopada2009 r. w sprawie szczegółowego trybu i kryteriów podziału środków pomiędzy Centralę i oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych (Dz. U. nr 193 poz. 1495) – czyli według nowego algorytmu.

Rozdysponowania dodatkowych środków pomiędzy poszczególne rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej dokonali dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ.

Dyrektorzy, jak informuje nas Andrzej Troszyński, za priorytetowe uznali zabezpieczenie środków finansowych na:

• refundację cen leków;

• realizację nowych programów terapeutycznych (lekowych);

• świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie chemioterapii;

• sfinansowanie nie opłaconych w latach ubiegłych „nielimitowanych” świadczeń opieki zdrowotnej oraz świadczeń opieki zdrowotnej oznaczonych przez świadczeniodawców w komunikatach jako ratujące życie/pilne;

• zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz skrócenie kolejek oczekujących na realizację świadczeń w tych obszarach, gdzie występuje na nie zwiększone zapotrzebowanie.

Zwiększona została także pula środków na opiekę paliatywną i hospicyjną. Z dodatkowych przychodów wyasygnowane zostaną też pieniądze m.in. na programy terapeutyczne związane z leczeniem hemofilii u dzieci czy leczeniem zwyrodnienia plamki żółtej. O ok. 2 proc. zwiększono też nakłady na świadczenia opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. Wydatki na rehabilitację mają być natomiast większe o ok. 3 proc. Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień zyska ponad 1 proc. Na leczenie szpitalne dyrektorzy oddziałów NFZ chcą przeznaczyć więcej o ponad 3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH