
Możliwości pozyskiwania środków finansowych przez szpitale publiczne nie kończą się na NFZ, dotacjach unijnych, rządowych, samorządowych czy pomocy organów założycielskich. Są jeszcze organizacje pozarządowe, sponsorzy, prywatni darczyńcy. Jeśli jednak ktoś myśli, że na hasło "potrzebujemy pomocy" zjawi się rycerz na białym koniu z walizką pieniędzy, jest w błędzie.
Szacuje się, że w Polsce aktywnie działa około 80 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego szeroko pojętą ochroną zdrowia zajmuje się 8 proc. z nich. Część funkcjonuje „przyszpitalnie” (według danych Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych z połowy 2014 r. takich fundacji było 250, czyli prawie w co trzeciej lecznicy). Roczny budżet przeciętnej organizacji w 2017 roku wynosił 28 tys. zł.
Te wyliczenia, opracowanie na podstawie badań Stowarzyszenia Klon/Jawor "Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce” z 2018 roku, to nadal nie cała charytatywna pula, z której mogą czerpać szpitale. Są jeszcze firmy, prywatni darczyńcy, a przy tym gąszcz możliwości proszenia o pomoc. Wielu dyrektorów w ogóle w niego nie wchodzi, inni poruszają się bardzo ostrożnie, najwięcej zaś zyskują ci najbardziej kreatywni.
Potrzeba i prośba to dopiero początek
By skutecznie gromadzić środki działając w obszarze charytatywności, potrzeba niekiedy bardzo złożonych działań - szczególnie, gdy szpital sam decyduje się wyciągnąć dłoń do darczyńców. O „receptę” na zbiórkowy sukces zapytaliśmy ekspertów m.in. z zakresu prawa, PR, prowadzenia fundacji.
- Darowizny i sponsoring nie powinny wyręczać publicznego płatnika z finansowania polskiego systemu opieki zdrowotnej, ale mogą go wspierać - mówi Piotr Mościcki, były doradca ministra zdrowia i prezesa NFZ, a obecnie niezależny konsultant public relations.
Adwokat Juliusz Krzyżanowski z Baker McKenzie Polska przypomina, że przepisy pozwalają szpitalom zarówno na tworzenie własnych fundacji, jak i pozyskiwanie środków z darowizn. - Wiele może zależeć od skuteczności samego szpitala. Tak naprawdę najlepszą metodą będzie taka, która pozwoli uzyskać największe środki w najkrótszym czasie i przy jak najmniejszych nakładach - mówi.
- Założenie fundacji lub stowarzyszenia wydaje się być na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem - ocenia Mościcki.
Jednak mec. Krzyżanowski przyznaje, że małe lecznice mogą mieć problem z samodzielnym prowadzeniem fundacji, ponieważ wiąże się to z koniecznością zaangażowania kadr szpitala albo środków na wynagrodzenia osób z zewnątrz, które się tym zajmą. Tych zasobów szczególnie niewielkim szpitalom brakuje. - Prawdopodobnie także skuteczność danej fundacji uzależniona będzie od skali działalności. Duże podmioty (instytuty, szpitale kliniczne) powinny być w stanie zebrać nieporównywalnie większe środki - ze względu na zasięg działania, kadry, itp. - zauważa.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- PT, 21:25 Medicover Polska jako pierwsza firma z branży medycznej wdraża mojeID
- PT, 20:40 Znaleźć DNA raka krążące w płynach ustrojowych - specjalista od epigenetyki oferuje współpracę...
- PT, 19:55 Nominacje profesorskie w dziedzinie nauk medycznych
- PT, 19:10 Psychiatria po włosku - czy pójdziemy tym śladem?
- PT, 18:25 Śląskie: saper ranny w Kuźni Raciborskiej opuścił szpital o własnych siłach
- PT, 18:00 MZ: nie ma planów zmiany zasad sprzedaży leków z pseudoefedryną
- PT, 17:45 Lubuski Indeks Zdrowia: choroby psychiczne mają być w przyszłości dużo większym wyzwaniem
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 3 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 4 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych