Na Mazowszu i Śląsku są największe braki w obsadzie pielęgniarskiej mimo, że "siostry" często pracują na 1,5 etatu - poinformowała przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Ewa Przesławska.

- Szpitale, aby zapewnić obsady dyżurów korzystają z pracy pielęgniarek zatrudnionych w innych firmach. Na Mazowszu najtrudniej o pielęgniarki w  Warszawie - mówi Przesławska poratlowi rynekzdrowia.pl.

Jej zdaniem niedobór pielęgniarek spowodowany jest brakiem wymiany pokoleniowej. - Spada zainteresowanie zawodem. Średnia wieku pielęgniarek na Mazowszu to 47 lat - tłumaczy.

Na Mazowszu, a szczególnie w Warszawie, z powodu dużej ilości szpitali, klinik i instytutów zapotrzebowanie na usługi pielęgniarskie jest ogromne.

Przykładowo, Centrum Zdrowia Dziecka posiada 700 etatów dla pielęgniarek. Jak mówi nam naczelna pielęgniarka Centrum, Grażyna Piegdoń, braki w obsadzie są ustawiczne, choć obecnie nie jest to jeszcze sytuacja dramatyczna.

- Teraz brakuje ok. 20-30 pielęgniarek, także dlatego, że młode pielęgniarki zakładają rodziny i przechodzą na urlopy macierzyńskie a nie ma ich kim zastąpić - mówi Grażyna Piegdoń. Dodaje, że dodatkowo proces wdrażania nowych pracowników wydłuża się z powodu szerokiego szkolenia jakie muszą przejść pielęgniarki w szpitalu wysokospecjalistycznym takim jak CZD.

Informacje o małym zainteresowaniu zawodem pielęgniarki potwierdza Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Rekrutacja na wydział pielęgniarski została przedłużona do 5 września. Wszelkich formalności potrzebnych do przyjęcia na studia dokonało 298 osób, 15 uzupełnia dokumentację. Jest jeszcze 85 wolnych miejsc - mówi rzecznik.

Gazeta Wrocławska podała, że na Dolnym Śląsku może brakować aż 1000 pielęgniarek, a na tamtejszym Uniwersytecie Medycznym również są wolne miejsca na wydziele pielęgniarskim. Dlatego przedłużono rekrutację na ten kierunek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH