Liczba lekarzy specjalistów wzrosła w województwie śląskim w ciągu ostatnich dwóch lat tylko o 150 osób. To kropla w morzu potrzeb.

W 2002 roku liczba lekarzy specjalistów w województwie wynosiła grubo ponad 11 tys. Teraz jest ich niespełna 8600 (dane z końca 2007 r.). To ogólnopolska tendencja. Pocieszeniem może być wiadomość, że specjalistyczny dołek mamy już chyba za sobą. W 2005 roku wyszkolonych w konkretnych dziedzinach lekarzy było w województwie śląskim tylko 8373.

To jednak koniec dobrych wiadomości... Z danych gromadzonych przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że nadal z każdym rokiem ubywa w tym województwie anestezjologów (w 2002 roku 587, dziś 478), specjalistów w leczeniu chorób zakaźnych (w 2002 roku 77, dziś 52), chirurgów (w 2002 roku 1565, dziś 1093), a także ginekologów, urologów i dermatologów (w 2002 roku 286, dziś 192).

Powody są różne. Niektóre dziedziny, jak neonatologia, nie cieszą się dużym zainteresowaniem młodych lekarzy, bo nie zarabia się w nich dużych pieniędzy. Dostęp do innych specjalizacji jest bardzo ograniczony. Brakuje np. miejsc specjalizacyjnych w chirurgii naczyniowej czy dermatologii, choć chętnych do nauki nigdy w tych dziedzinach nie brakowało.

Skutki widać. Z powodu braku specjalistów niektóre szpitale i przychodnie albo już straciły, albo wkrótce stracą swoje kontrakty. Bo NFZ wciąż podnosi wymagania.

Dla szefów szpitali dwóch specjalistów na oddział to często wygórowane żądanie. NFZ dał się przekonać tylko w jednym przypadku: już nie trzeba mieć dwóch hipertensjologów, by leczyć ciężkie nadciśnienie (w całym województwie śląskim jest ich tylko 13). W innych przypadkach Fundusz pozostaje jednak nieugięty, niezależnie od tego, czy oddział ma 10, czy 40 łóżek.

W wielu szpitalach poszukuje się, często bezskutecznie, specjalistów. Tak jak na przykład w SP ZOZ Szpital Rejonowy w Zabrzu, gdzie na 16-łóżkowy oddział dermatologii od pół roku chcą zatrudnić drugiego specjalistę. Nie ma chętnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH