Dojrzewa projekt gruntownej reorganizacji systemu ochrony zdrowia na Pomorzu. Zanosi się na duże zmiany: część szpitali marszałkowskich zostanie sprzedana, część lub wszystkie pozostałe, zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego i skonsolidowane pod wspólnym zarządem.

Ze względu na niechęć radnych Sejmiku Wojewódzkiego do wydawania pieniędzy na usługi firm consultingowych, analizy poprzedzające etap wdrożeniowy muszą powstać w Urzędzie Marszałkowskim.

To główny powód opóźniania się prac nad projektem, który - w bardziej szczegółowej wersji - poznamy najwcześniej w lipcu br.

- Sprawa przeznaczenia środków na usługi firmy consultingowej nigdy nie stanęła na sesji Sejmiku, ponieważ opinia radnych w tej sprawie była jednoznaczna: to wyrzucanie pieniędzy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Łukowicz, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

- W prasie krążyły najróżniejsze kwoty: od 2 do 4 mln zł. Ile naprawdę by to kosztowało? Trudno ocenić. Niektóre firmy deklarowały np. chęć przygotowania analiz w zamian za udział w uzyskanych dzięki nim oszczędnościch szpitali. Nie udało się, jestem jednak przekonany, że wydane na taki cel środki zwróciłyby się szybko.

W Berlinie można

Tak właśnie stało się w Berlinie, gdzie władze miasta zapłaciły renomowanej firmie doradczej Mc Kinsey 2 mln euro za analizę poprzedzającą skonsolidowanie berlińskich lecznic zadłużonych na 160 mln euro, w powołanej przez miasto spółce Vivantes GmbH. Oszczędności powstałe tylko w ciągu sześciu lat takiego zarządzania berlińskim szpitalami są szacowane na kwotę ponad 200 mln euro. Zamiast 15 szpitali z olbrzymim deficytem stolica Niemiec ma obecnie, w ramach spółki Vivantes, 9 klinik, 12 ośrodków opieki długoterminowej i rehabilitację ambulatoryjną. Vivantes zatrudnia 13,5 tys. pracowników, ma 5 tys. łóżek, 190 tys. hospitalizacji rocznie. Jego placówki w skali roku przyjmują 250 tys. pacjentów ambulatoryjnych.

- Nie ukrywam, że Vivantes jest dla nas bardzo bliskim wzorcem: zarząd województwa ma za sobą rozmowy z przedstawicielami tej spółki - informuje dyrektor Łukowicz. - Co nie oznacza, że nie przyglądamy się innym rozwiązaniom, szczególnie tym, które dobrze sprawdzają się w regionach nadbałtyckich.

Szpitale na sprzedaż

Samorząd województwa jest organem założycielskim dla 30 pomorskich placówek: szpitali, Wojewódzkiego Centrum Onkologii, przychodni, ośrodków leczenia uzależnień i pogotowia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH