Województwo podkarpackie powinno posiadać szpital kliniczny uważa Mirosław Karapyta, tamtejszy wojewoda. Z jego inicjatywy spotkały się zainteresowane tym pomysłem strony. Dziekan Uniwersytetu Rzeszowskiego Stanisław Uliasz zainteresowany pomysłem zapowiedział poświęcenie kolegium rektorskiego tej tematyce.

- Najbardziej brakuje nam szpitala klinicznego, jego powołanie pozwoliłoby na podjęcie starań o utworzenie centrum urazowego w oparciu o Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie - mówi Mirosław Karapyta na łamach Super Nowości. - To podniosłoby rangę placówki i pozwoliłoby na przyciągnięcie wybitnych specjalistów, bo szpital kliniczny to nie to samo co wojewódzki.

Wojewoda uważa, że nie wolno stać w miejscu, bo to tak jakby cofać się do tyłu. A potrzeby są duże. Janusz Solarz, dyrektor SW nr 2 w Rzeszowie dodaje, że w przypadku utworzenia takiej placówki jest szansa otrzymać pokaźną sumę dofinansowania ze środków unijnych, za którą można by wyremontować bloki operacyjne i doposażyć je.

Właśnie z inicjatywy wojewody w siedzibie rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego Stanisława Uliasza odbyło się już spotkanie wszystkich zainteresowanych stron dotyczące tej koncepcji. W przyszłym tygodniu Rektor UR zapowiedział poświęcenie kolegium rektorskiego tej tematyce, na które zaproszono Dziekana Wydziału Medycznego prof. dr hab. Andrzeja Kwolka.

Rządowy projekt zakłada powstanie do 2013 roku kilkunastu centrów urazowych w kraju. Wymogiem jest oparcie tego centrum o szpital kliniczny. W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 istnieją co prawda oddziały kliniczne współpracujące z uniwersyteckim Wydziałem Medycznym, ale na uczelni brakuje kierunku lekarskiego, który kształciłby kadry na potrzeby Podkarpacia.

Za utworzeniem centrum urazowego w Rzeszowie przemawia to, że jest to województwo przygraniczne, a rzeszowska placówka spełnia większość wymogów stawianych przez projekt. Oprócz kardiochirurgii oraz oddziałów zabiegowych na wysokim poziomie jest lądowisko dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego przystosowane do nocnych lądowań i bardzo zaawansowane w realizacji plany budowy szpitalnego oddziału ratunkowego

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH