NZOZ-y zaniepokojone. Fory dla przychodni przyszpitalnych? Fory dla przychodni przyszpitalnych? Fot. Archiwum

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia nt. szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej został napisany pod przychodnie przyszpitalne - twierdzi Dziennik Zachodni.

Gazeta wskazuje na argumenty, które mają świadczyć o tym, że MZ dyskryminuje NZOZ-y, za to preferuje w kontraktowaniu świadczeń przychodnie przyszpitalne. Dysponują one sprzętem, jakich normalny ośrodek zdrowia nigdy nie musiał mieć, a teraz właśnie ten sprzęt jest najwyżej punktowany.

Lista argumentów na to, że ministerstwo zdrowia jakby chciało wzmocnić przychodnie przyszpitalne jest długa. Oto niektóre.

Do tej pory na przykład w przychodni urologicznej wystarczył cystoskop, a teraz wymagany jest nie tylko cystoskop, ale i kosztowny sprzęt do urodynamiki, który dotąd miały tylko szpitale i przychodnie przyszpitalne.

Z kolei w poradni alergologicznej projekt przewiduje konieczność posiadania bronochofideroskopu, który też dotąd wymagany był tylko w przychodniach przyszpitalnych, ponieważ jest to badanie inwazyjne, z udziałem anestezjologa Ponadto premiowane będą przychodnie, które mają tak wysoko specjalistyczny sprzęt, jak np. tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia, w odpowiedzi nadesłanej DZ napisała, że projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej znajdował się do dnia 30 maja 2016 r. w konsultacjach publicznych, w wyniku których zgłoszono szereg uwag, które obecnie są rozpatrywane i poddawane analizie w zakresie ich zasadności.

Czytaj: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH