Porozumienie na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej zapowiada złożenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego pozwu w sprawie zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

Chodzi tu o potrójną stawkę dla lekarzy POZ za pacjentów chorujących na cukrzycę i choroby układu krążenia.

– To zarządzenie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa. Zwiększono finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej, ciężar kryzysu został przerzucony wyłącznie na szpitale – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Karol Spiczyński, przewodniczący Porozumienia na rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej.

Porozumienie stoi na stanowisku, że podstawowa opieka zdrowotna jest ważnym ogniwem systemu.

– Zależy nam na tym, żeby podstawowa opieka zdrowotna była silna, również finansowo, ale nie może być tak, że mimo kryzysu faworyzuje się jedna grupę świadczeniodawców – wyjaśnia przewodniczący.

Dodaje, że zarządzenie dotyczące POZ powinno być uchylone przez ministra zdrowia. Porozumienie wyliczyło, że finansowanie POZ zwiększy się o 1,5 – 1,8 mld zł. Zapowiadane są także protesty, jednak nie dotkną one pacjentów, ponieważ Porozumienie nie zamierza ich przeprowadzać na terenie szpitali.

Jak podawaliśmy już wcześniej, podstawowa opieka zdrowotna w zamian za większe stawki na leczenie pacjentów diabetologicznych i kardiologicznych miała rozładować kolejki do specjalistów, a także poprawić diagnozowanie nadciśnieniowców i diabetyków. Tak się jednak nie stało.

Większe stawki dla lekarzy podstawowej opieki nie zlikwidowały raczej kolejek do kardiologów i diabetologów. Jednak poradnie POZ przyjmują dziś bardzo wielu chorych na schorzenia kardiologiczne i cukrzycę.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała w sierpniu br., że NFZ prawdopodobnie wycofa się z większego finansowania leczenia cukrzycy i chorób kardiologicznych u lekarzy POZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH