Jak informowaliśmy, w środę (5 sierpnia) minister zdrowia Marian Zembala kolejny raz wziął udział w posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, gdzie omawiano m.in. planowane zmiany w pakiecie onkologicznym.

Czytaj: Minister o zmianach w pakiecie onkologicznym: szczegóły niebawem

Poza omówieniem kwestii związanych z pakietem onkologicznym Prezydium NRL wystosowało do ministra zdrowia apel o zmianę przepisów dotyczących prowadzenia list oczekujących. Wskazano m.in., że "istnieją zakresy świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, dla których tworzenie list oczekujących nie jest konieczne dla zapewnienia równego dostępu pacjentów do świadczeń gwarantowanych".

Lekarze apelują też o pilną nowelizację rozporządzenia ws. obowiązkowych szczepień ochronnych. Chodzi o to, by od przyszłego roku osoby mające kilkuletnie doświadczenie zawodowe w zakresie szczepień obowiązkowych nadal mogły wykonywać szczepienia, nawet jeśli nie odbyły odpowiedniego kursu lub szkolenia.

Zdaniem NRL "posiadanie np. 3-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie szczepień obowiązkowych, w powiązaniu z obowiązującym wszystkich lekarzy i pielęgniarki obowiązkiem doskonalenia zawodowego jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa wykonywania szczepień". Minister Zembala po spotkaniu w NRL zapewnił, że nie będzie problemu z wykonywaniem szczepień od stycznia.

NRL zaapelowało też do ministrów zdrowia i sprawiedliwości o zmianę przepisów określających wysokość opłaty pobieranej za prowadzenie egzekucji przeciwko podmiotom wykonującym działalność leczniczą, w razie gdy egzekucja jest skierowana do wierzytelności tego podmiotu wobec NFZ lub polega na zajęciu rachunku bankowego. NRL proponuje obniżenie tej opłaty do 8 proc. wartości egzekwowanego roszczenia, nie więcej jednak niż jednokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH