NRL: szlachetna forma lekarskiego protestu Protest lekarzy ma się odbyć 2 października pod nośnym hasłem ”poleje się krew”. Fot. Fotolia

”To bardzo szlachetna i godna naszego zawodu forma zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się lekarze” - ocenił akcję protestacyjną polegającą m.in. na oddawaniu krwi przez młodych lekarzy prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Protest ma się odbyć 2 października pod nośnym hasłem ”poleje się krew”. Lekarze pragną zwrócić uwagę na postulaty - zbieżne z postulatami samorządu lekarskiego - dotyczące poprawy poziomu finansowania ochrony zdrowia w Polsce oraz znacznego wzrostu poziomu wynagrodzeń.

”Jestem przekonany, że strona rządowa doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele jest do zrobienia w zakresie warunków wykonywania zawodu przez młodych lekarzy, ale rozmowy ciągną się miesiącami i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Minimalne wynagrodzenia mają zostać wprowadzone, ale ich poziom znacznie odbiega od postulowanej przez samorząd lekarski dla lekarzy bez specjalizacji dwukrotności średniej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS” - napisał w liście z 22 września do lekarzy i lekarzy dentystów Maciej Hamankiewicz.

Przypomniał też, że lekarzy posiadających umowę o pracę, w tym lekarzy rezydentów i stażystów, którzy chcieliby oddać krew, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Powyższy zapis rozporządzenia nie dotyczy umów cywilno-prawnych (kontraktów) zawieranych przez pracodawcę z praktyką lekarską.

Czytaj: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH