NRL: nowy system finansowania świadczeń AOS wymaga konsultacji

Naczelna Rada Lekarska (NRL) wyraziła sprzeciw wobec trybu wprowadzania nowych zasad rozliczeń świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). W ocenie NRL konieczne są w tym przypadku konsultacje i dodatkowe środki finansowe.

1 lipca zostanie wprowadzony nowy system finansowania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wycena wizyty będzie uzależniona od czynności wykonanych przez lekarza, m.in. zleconych badań.

Do tej pory specjaliści otrzymywali stałą stawkę za poradę lekarską - wynosiła ona 36 zł. NFZ chce także, by w gabinetach zabiegowych wykonywana była część świadczeń dostępnych dotąd jedynie w szpitalach. Nowy system ma doprowadzić do odciążenia szpitali, uwalniając je z konieczności hospitalizacji pacjentów, którzy tego nie wymagają.

NRL jest przeciwna trybowi wprowadzania tych zmian. W swym stanowisku podkreśla, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeń w lecznictwie szpitalnym (Jednorodnych Grup Pacjentów w 2008 r.), było związane z przeznaczeniem dodatkowych środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia. Dodatkowo było to poprzedzone wielomiesięcznymi konsultacjami i pilotażem.

- Analogiczne rozwiązania powinny zatem towarzyszyć zmianom wprowadzanym w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - uważa NRL.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz mówił w ubiegłym tygodniu, że po wejściu w życie nowego systemu rozliczeń, jeszcze w tym roku możliwa jest zmiana kontraktów i przesunięcie dodatkowych środków na AOS z rezerwy Funduszu.

- Jesteśmy przygotowani na zmianę planu finansowego i przeznaczenie około 500 mln zł na świadczenia specjalistyczne. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie wdrażany nowy system - dodał Paszkiewicz.

W ocenie NFZ, obowiązujący obecnie system sprawia, że lekarze unikają zlecania badań. Doprowadza to m.in. do nieuzasadnionego kierowania pacjentów do szpitala. Fundusz podkreśla, że zdarza się też, iż lekarze "generują wiele wizyt pacjentów", by otrzymać więcej środków. Brakuje danych związanych z realizacją świadczeń, a cała sytuacja przyczynia się do wydłużenie kolejek do specjalistów. Według NFZ, nowy system finansowania świadczeń AOS ma zmienić tę sytuację.

O nowym rozwiązaniu krytycznie wypowiada się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Zdaniem lekarzy nowe przepisy dotyczące rozliczania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej doprowadzą do tego, że będą musieli oszczędzać na badaniach zlecanych pacjentom. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH