NRL krytycznie o włączeniu świątecznej opieki do lecznictwa szpitalnego FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak już informowaliśmy, 26 maja 2017 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowiska dotyczące projektów czterech rozporządzeń Ministra Zdrowia, m.in. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia włączenie do szpitalnej opieki zdrowotnej części opieki zdrowotnej właściwej dla podstawowej opieki zdrowotnej, jaką jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna" - czytamy w stanowisku.

NRL wskazuje, że projekt (zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - red.) nie daje odpowiedzi na pytanie z jakimi komórkami organizacyjnymi może być łączona nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

"Projekt nie określa precyzyjnie sposobu organizacji udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki medycznej, co może prowadzić do sytuacji, w której u różnych świadczeniodawców udzielanie takich świadczeń będzie różnie zorganizowane, a różnice te wynikać będą z przepisów porządkowych tych świadczeniodawców" - zwraca uwagę samorząd lekarski.

Ponadto Prezydium NRL przyjęło stanowiska w sprawach:
• projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe równoważnych z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym

• projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów spółek kapitałowych powstałych z przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej

• projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Treść stanowisk NRL: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH