NRL apeluje o solidarne wsparcie dla akcji protestacyjnej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów o solidarne wsparcie dla akcji protestacyjnej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego.

Decyzję o akcji protestacyjne podjęto 20 października 2012 r. na XII Krajowym Zjaździe Delegatów OZZL. W uchwale dotyczęcej akcji zawarto postulaty wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, stworzenia systemu wyceny świadczeń zdrowotnych z uwzględnieniem wyceny pracy lekarzy, zapewnienia godziwego poziomu wynagrodzeń lekarzy, ustawowego zagwarantowania lekarzom płatnego urlopu szkoleniowego i prawa do odpisywania od podstawy opodatkowania wydatków na kształcenie podyplomowe oraz odstąpienie od nakładania na lekarzy obowiązku weryfikacji prawa pacjenta do refundacji leków i określania stopnia refundacji są zgodne ze stanowiskiem samorządu zawodowego w tych kwestiach - podaje NRL.

Jak zaznaczył samorząd w apelu, Zgromadzenie Ogólne Światowego Stowarzyszenia Lekarskiego (World Medical Association) w październiku 2012 roku przyjęło stanowisko w sprawie etycznych aspektów zbiorowych akcji lekarzy, w którym wskazuje, że prowadzenie przez środowiska lekarskie akcji protestacyjnych ma na celu poprawę warunków pracy i płacy oraz poprawę warunków wpływających na jakość opieki nad pacjentami. Oprócz zobowiązań wobec pacjentów lekarze muszą także dbać o poprawę dostępności i jakości świadczeń w ramach systemu ochrony zdrowia.

- Z uwagi na różne formy prawne w jakich lekarze i lekarze dentyści udzielają świadczeń zdrowotnych oraz występujące w naszym środowisku dysproporcje jeśli chodzi o stopień satysfakcji finansowej z wykonywanej pracy, nie można oczekiwać, aby wszyscy w jednakowym stopniu uczestniczyli w akcji protestacyjnej. Prezydium apeluje jednak do wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów o powstrzymywanie się od działań, które mogą niweczyć skutek podjętej akcji protestacyjnej. Szczególnie naganne byłyby działania, które zmierzałyby do osiągnięcia osobistej korzyści majątkowej kosztem lekarza, który bierze udział w akcji protestacyjnej  - czytamy w apelu.

Przywołując stanowisko WMA prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomniało, że udział w akcjach zbiorowych nie zwalnia lekarza ze zobowiązań wobec jego pacjentów.

Więcej:  www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH