NRL apeluje do MZ ws. osób na stanowiskach kierowniczych zatrudnionych w wielu szpitalach Prezydium NRL uważa, że obecnie obowiązujące zasady są zbyt liberalne Fot. Archiwum

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w piątek (25 listopada) do ministra zdrowia z apelem o nowelizację przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Samorząd lekarski postuluje objęcie publicznych podmiotów leczniczych obowiązkiem przeprowadzania konkursów na stanowiska: kierownika, zastępcy kierownika, w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem, ordynatora lub osoby kierującej oddziałem niebędącej ordynatorem, naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek, pielęgniarki oddziałowej. W postępowaniach konkursowych miałby być ponadto zapewniony udział samorządu lekarskiego.

"Pojawiające się w mediach doniesienia o zatrudnianiu na stanowiskach osób kierujących oddziałem, które pełnią takie funkcje w wielu innych zakładach leczniczych dowodzą, że zasady zatrudniania osób na wyżej wymienione, kluczowe stanowiska pracy w zakładach leczniczych, są zbyt liberalne. Powyższe prowadzić może do nadużyć oraz zatrudniania osób na tych stanowiska pomimo, że z uwagi na ich inną aktywność zawodową, osoby te nie są w stanie w sposób prawidłowy, gwarantujący bezpieczeństwo chorych, pełnić swych obowiązków" - czytamy w apelu.

"Do samorządu lekarskiego docierają również sygnały wskazujące na to, że często o zatrudnieniu na kierowniczych stanowiskach w podmiotach leczniczych, które nie stosują procedur konkursowych, nie decydują kryteria merytoryczne, lecz powiązania rodzinne lub towarzyskie" - wskazuje Prezydium NRL.

Dodatkowo, w ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zasadne jest wprowadzenie do ustawy o działalności leczniczej obowiązku przekazania przez kierownika podmiotu leczniczego prezesowi okręgowej rady lekarskiej, na obszarze działania której położony jest podmiot leczniczy, informacji o osobie zatrudnionej na umowie o pracę lub umowie cywilnoprawnej na stanowisku ordynatora lub osoby kierującej oddziałem niebędącej ordynatorem.

"Informacja taka powinna obejmować imię i nazwisko zatrudnionego, numer prawa wykonywania zawodu, datę zatrudnienia oraz formę zatrudnienia. Posiadanie przez samorząd lekarski takich informacji pozwoli reagować na patologiczne i groźne dla bezpieczeństwa chorych sytuacje, w których ta sama osoba zatrudniona jest na stanowisku osoby kierującej kilkoma oddziałami w tym samym lub w kilku różnych zakładach leczniczych" - wyjaśnia samorząd lekarski.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH