NIPiP ostro do central związkowych ws. porozumienia "4x400" Porozumienie "4x400" to efekt protestu pielęgniarek w 2015 r. Fot. PTWP

NIPiP wystosowała pismo do trzech central związkowych: Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych. Chodzi o porozumienie "4 x 400".

Jak pisze w liście Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, porozumienie "4 x 400" wyrażone w formie rozporządzenia podpisanego przez ówczesnego ministra zdrowia, Mariana Zembalę staje się przedmiotem sporów i podziałów w środowisku partnerów społecznych, pomimo iż jest owocem dialogu. 

"Jednym z głównych architektów porozumienia był Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych należący do Forum Związków Zawodowych. Proszę pamiętać, że efekt końcowy negocjacji, czyli środki finansowe trafiły również do pielęgniarek, położnych - członków zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” i OPZZ" - zaznacza w liście przew. NIPiP.

Prezes ma nadzieję, że działania NSZZ „Solidarność” i OPZZ wynikają z silnej determinacji, z jaką walczy się o polepszenie sytuacji pozostałych zawodów medycznych. Obawia się jednak, że obecnie realizowany kierunek działań doprowadzić może do osłabienia instytucji dialogu społecznego.

"Dalsza eskalacja konfliktu na poziomie mediów jest działaniem na szkodę pracownika oraz szeroko komunikowanym brakiem szacunku, w szczególności wobec tych pielęgniarek i położnych, które nie należą do OZZPiP. Wszelkie próby dewaluacji porozumienia z 23 września 2015 roku mogą w przyszłości odbić się przysłowiową „czkawką”. Jeśli jedna organizacja związkowa podważa w tak ostry sposób skuteczne działania innej to samoistnie osiągane kompromisy staną się słabsze" - pisze dalej prezes.

Prezes uważa, że trzeba robić wszystko, aby wspólnie cementować "4 x 400".

"Należy w ten sposób postępować właśnie po to, aby instytucjonalność zawieranych umów pomiędzy stroną Rządową i społeczną była trudna do podważenia przez kogokolwiek. Budowanie szerokiego zaplecza wokół tego typu myślenia pozwoli na wdrażanie długofalowych strategii budowania pozycji poszczególnych grup zawodowych" - czytamy w liście.

Więcej: www.nipip.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH