Na stronie internetowej NiPiP opublikowana została informacja o przebiegu spotkania przedstawicieli Izby z komisją ekspertów ds. zdrowia w biurze RPO.

W dniu 12 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w osobach Wiceprezes Marioli Łodzińskiej, Wiceprezes Ewy Janiuk i Sekretarz Joanny Walewander uczestniczyli w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w spotkaniu Komisji Ekspertów ds. Zdrowia w celu zdiagnozowania najważniejszych problemów tych grup zawodowych.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa, oraz członkowie Komisji Ekspertów ds. Zdrowia.

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar na spotkaniu i przedstawił dotychczasowe działania i interwencje dotyczące zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych wykonujących zawód, zwrócił uwagę na obciążenia wykonywanymi zadaniami, oraz nakładania nowych obowiązków zawodowych bez zapewnienia środków do ich realizacji.

Przedstawiciele samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych przytoczyli dane jakie zostały opublikowane w najnowszym raporcie NRPiP stan na 31 grudnia 2016 r. zwracając uwagę na liczbę absolwentów szkół wyższych, którzy kończąc wydziały pielęgniarstwa tylko niewielkim procencie podejmuje pracę w zawodzie.

W roku 2016 średnio na pięć tysięcy absolwentów w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych zarejestrowało się 3836 osób, a pracę w zawodzie podjęło 1157 osób.

Powodem, który zniechęca absolwentów do pracy w wyuczonym zawodzie są niskie płace, nadmiar trudnych obowiązków zawodowych w stosunku do liczby pielęgniarek i położnych na dyżurze, brak wytyczonej ścieżki kariery zawodowej i finansowej, zbyt duże obciążenie pracy czynnościami niemedycznymi, bardzo duża odpowiedzialność zawodowa.

Bardzo poważnym problemem dla polskiego społeczeństwa jest narastająca liczba pielęgniarek i położnych, które osiągną wiek emerytalny. W ciągu najbliższych czterech lat uprawnienia emerytalne nabędzie ok 46 tys. pielęgniarek i ponad 5 tys. położnych. Kolejne 4 lata to liczba prawie 47 tys. pielęgniarek i ponad 6 tys. położnych. Przy takim deficycie wykwalifikowanej kadry nie ma już zastępowalności pokoleń w tym zawodzie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH