NIL: lekarze rodzinni nie tylko leczą

Na zaproszenie prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Macieja Hamankiewicza odbyło się spotkanie Komisji Legislacyjnej Naczelnej Izby Lekarskiej z przedstawicielami reprezentującymi organizacje podstawowej opieki zdrowotnej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Grupy Rezydentów i Młodych Lekarzy Rodzinnych.

Tematem przewodnim spotkania było omówienie problemów bieżących i rozwiązań przyszłościowych dla POZ.

Uczestnicy spotkania skoncentrowali się głównie na konieczności podjęcia prac dla wypracowania nowych rozwiązań wraz z wzrostem finansowania dla funkcjonowanie POZ. Mówiono o rozszerzeniu badań diagnostycznych w POZ, rozszerzeniu kompetencji lekarzy rodzinnych, usprawnieniu wymiany informacji pomiędzy AOS a szpitalami, roli SOR, jak i o kwestiach związanych z obecnie ogłoszonym do opiniowania projektem rozporządzenia koszykowego dla POZ w związku ze zmianami w nocnej pomocy lekarskiej. Rozmowy dotyczyły także opiniowania aktów prawnych i rozwiązań legislacyjnych dla wymienionych zagadnień.

Prezes NRL jednoznacznie stwierdził, że podstawowa opieka zdrowotna z lekarzem rodzinnym jest niepodważalną podstawą systemu zdrowia w Polsce, a szukanie nowych rozwiązań wynika z faktu, że jest zbyt mało lekarzy rodzinnych i dlatego równie ważne jest zaangażowanie także lekarzy innych specjalizacji, np. pediatrów i internistów, aby w szerokim zakresie zabezpieczać zdrowotnie polskiego pacjenta.

- Ważne jest, aby nowe rozwiązania dla POZ nie przysłoniły idei stworzenia funkcji lekarza rodzinnego i medycyny rodzinnej. Lekarz rodzinny to multispecjalista w zakresie podstawowym i to go różni od każdego innego specjalisty, który jest specjalistą tylko w jednej dziedzinie, choć w zakresie ponadpodstawowym. Pediatra, czy internista w związku z tym mogą pracować w POZ dopiero po zdobyciu specjalizacji z medycyny rodzinnej - mówił prezes Hamankiewicz.

- Musimy mieć na uwadze, że pediatra jest lekarzem, który leczy choroby dziecięce, natomiast lekarz rodzinny/poz to lekarz, który ma znacznie szerszy zakres obowiązków, ponieważ nie tylko leczy małego pacjenta, ale także się nim opiekuje. Musi zatem wziąć pod uwagę  wiele aspektów, takich jak: środowisko, w który wzrasta dziecko, uwarunkowania mieszkaniowe, społeczne, rodzinne itd. Często zabezpiecza także pomoc socjalną, którą na szybko trzeba zorganizować. Jest to szereg działań wykraczających poza aspekty stricte medyczne - dodał prezes NRL. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH