NIL apeluje o ustawowe ustalenie "widełek" płacowych dla lekarzy Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej; FOT. PTWP

Bezwzględne minimum, jakie powinien zarabiać lekarz stażysta musi wynosić jedną średnią krajową brutto, co daje kwotę 4121,41 zł brutto - apeluje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz.

Na konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej w piątek (17 czerwca), prezes Hamankiewicz podkreślił, że NIL mówi o płacy zasadniczej, bo tylko takie wynagrodzenie pomiędzy poszczególnymi zawodami powinno być porównywalne.

- Młody lekarz, który ma obowiązek zdobycia wykształcenia, musi też zakładać rodzinę, musi z czegoś utrzymać siebie i swoich bliskich. Dlatego też nasze apele dotyczą ustawowej normy czasu pracy 7 godz. 35 minut każdego dnia - zaznacza dr Hamankiewicz.

W ocenie NIL kolejne stopnie wynagrodzenia powinny kształtować się następująco:
• dwie średnie krajowe brutto (8242 zł brutto) - dla lekarza bez specjalizacji

• dwie i pół średnich krajowych (10 303,53 zł brutto) - dla lekarza z pierwszym stopniej specjalizacji

• trzy średnie krajowe (12 364,23 zł brutto) - dla lekarza specjalisty.

- Ustalenie sztywnych widełek płacy zasadniczej zapisanych w ustawie powinno zatrzymać lekarzy w kraju i zagwarantować równe wynagradzanie lekarzy z tym samym wynagrodzeniem, niezależnie od tego, w jakiej placówce i w jakim regionie kraju lekarz pracują - podkreślił dr Hamankiewicz.

Z kolei Grzegorz Krzyżanowski, członek NRL i przewodniczący Zespołu ds. Lekarzy Zatrudnionych w Podmiotach Leczniczych zaznaczył, że dziś mamy do czynienia z olbrzymimi rozbieżnościami płacowymi.

Dla porównania - ordynator w Koszalinie zarabia 8499 zł brutto, ale już taki sam specjalista będący kierownikiem w Bielsko-Białej 4788 zł brutto. Bez wprowadzenia sztywnych norm czasu pracy nie da się tego ujednolicić.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH