NIK przeprowadzi 6 ogólnopolskich kontroli w ochronie zdrowia

Departament Zdrowia NIK zapowiada przeprowadzenie jeszcze w 2015 r. 6 kontroli dotyczących funkcjonowania różnych aspektów funkcjonowania sytemu ochrony zdrowia. Oprócz tego kontrole w obszarze zdrowia prowadzić będą poszczególne delegatury Izby.

Inspektorzy NIK zajmą się sprawdzeniem realizacji zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2014 roku. Będą szukać odpowiedzi na pytanie: czy poprawił się dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz efektywność wykorzystania środków publicznych? (termin realizacji kontroli to I-III kwartał br.).

NIK zajmie się sprawą tworzenia i udostępniania dokumentacji medycznej. Główny cel kontroli to wyjaśnienie, czy wszyscy uprawnieni mają zapewniony dostęp do rzetelnie prowadzonej dokumentacji medycznej, a jej udostępnianie następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami? (termin realizacji kontroli II-III kwartał br.).

Czy system kształcenia i szkolenia zawodowego kadr medycznych zapewnia przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, stosownie do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa? - to główny temat kontroli, która ma być prowadzona w II i III kwartale tego roku.

Izba zajmie się też kwestią dostępności profilaktyki i leczenia chorób płuc i wyjaśnieniem, czy podejmowane są działania umożliwiające wcześniejsze wykrywanie chorób płuc? (realizacja kontroli nastąpi w III i IV kwartale).

Przedmiotem zainteresowania NIK będzie realizacja programów zdrowotnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Główny cel kontroli zawarty jest w pytaniu: czy realizacja przez jednostki samorządu terytorialnego zadań z zakresu ochrony i promocji zdrowia, w ramach programów zdrowotnych, przyczyniła się do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców? (realizacja - III i IV kwartał).

Ocena działań administracji publicznej w zakresie polityki zdrowotnej i realizacji przez podmioty lecznicze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie kolejnym zagadnieniem badanym przez inspektorów NIK (realizacja kontroli to IV kwartał 2014 i I kwartał 2015 r.).

Również poszczególne delegatury NIK uwzględniły w swoich planach kontrolnych sprawy dotyczące ochrony zdrowia. I tak Delegatura w Białymstoku rozpocznie w 2015 r. kontrolę nt. opieki okołoporodowej na oddziałach położniczych.

Natomiast Delegatura w Bydgoszczy zajmie się problemem korzystania z usług zewnętrznych w leczeniu szpitalnym i odpowie na pytanie, czy wykorzystanie środków publicznych na usługi zewnętrzne w zakresie leczenia szpitalnego było prawidłowe?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH