NIK: przekształcenia szpitali nie poprawiły trwale ich sytuacji finansowej Fot. archiwum

Przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe nie doprowadziło do poprawy sytuacji finansowej lecznic i skrócenia kolejek, ale też - wbrew wcześniejszym obawom - nie doszło do likwidowania oddziałów i pogorszenia dostępność świadczeń - wynika z opublikowanego w środę (22 kwietnia) raportu NIK, w którym oceniono skutki ustawy o działalności leczniczej.

Istotą ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r., było zmniejszenie zadłużenia zakładów opieki zdrowotnej poprzez możliwość ich przekształcenia w spółki i zwiększenie odpowiedzialności samorządów terytorialnych za szpitale.

Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy (kluczowy akt prawny rządowego pakietu zdrowotnego) samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Do 30 kwietnia 2014 r. przekształceniami organizacyjno-prawnymi objęto łącznie 174 szpitale. Uzyskały one dotacje na wsparcie procedury przekształceń i oddłużenie. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 20 szpitali przekształconych w spółki kapitałowe. W toku kontroli uzyskano także informacje od dodatkowych 54 szpitali - spółek, które w 2013 r. miały podpisane kontrakty z NFZ.

Szpitale oddłużały się, ale tylko chwilowo
Według NIK zasadniczy cel ustawy nie został osiągnięty, gdyż tylko ”część szpitali skorzystała jedynie z chwilowego oddłużenia, choć później sytuacja finansowa niektórych wróciła do normy, czyli do generowania strat. (…) W połowie przekształconych szpitali, które uzyskały dotacje na wsparcie procedury przekształceń i oddłużenie, efekty okazały się krótkotrwałe” - ocenia raport.

NIK zwraca się też uwagę, że zmiana formy organizacyjno-prawnej placówek i utworzenie spółek kapitałowych w miejsce SP ZOZ nie tylko nie poprawiła trwale sytuacji finansowej szpitali, ale również ”nie spowodowała dotychczas istotnych zmian w sposobie zarządzania”. Dodajmy, że na to bardzo liczyli autorzy ustawy.

Argumentem, jaki wysuwa w tym kontekście NIK, jest to, że ”szpitalne spółki - podobnie, jak wcześniej ZOZ-y - nie prowadziły np. dokładnej i precyzyjnej analizy kosztów poszczególnych procedur medycznych. W konsekwencji nie potrafiły określić, czy świadczenia, których udzieliły były dla nich rentowne, a zarządzający nie mogli wykorzystać tych danych do ewentualnej modyfikacji, czy przebudowy prowadzonej działalności”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH