NIK pozytywnie ocenia przekształcenie gorzowskiego szpitala Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Do tej pory żaden samorząd w Polsce nie przekształcił tak dużego szpitala, borykającego się z wielomilionowym długiem, jednym z największych w kraju - wskazuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie o restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Na szpitalu ciążyło realne zagrożenie likwidacji, a tym samym ograniczenie dostępu do usług medycznych pacjentom z północnej części województwa - podkreśla NIK.

Jak przypomina Izba, Delegatura NIK w Zielonej Górze trzykrotnie w latach 2005-2012 kontrolowała Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. w zakresie prowadzonych działań restrukturyzacyjnych, każdorazowo oceniając je negatywnie.

 28 czerwca 2012 r. po kontroli przeprowadzonej w SPSW, NIK sformułowała uwagę, że samodzielna spłata zobowiązań lecznicy w oparciu o uzyskiwane przychody z działalności podstawowej nie jest realna i w ocenie NIK wymagała będzie pomocy organu założycielskiego lub państwa.

W lutym 2013 r. samorząd województwa przyjął uchwałę w sprawie przekształcenia SPSW w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w dniu 29 sierpnia 2013 r. Zarząd Województwa dokonał przekształcenia szpitala w spółkę.

Działania samorządu województwa podjęte w 2013 r. w celu oddłużenia SPSW oraz przekształcenia go w spółkę kapitałową zapewniły nowo utworzonemu podmiotowi w pierwszym roku działalności stabilność finansową i odpowiednie warunki wykonywania działalności leczniczej.

Więcej: www.nik.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH