NIK pozytywnie o wykonaniu planu finansowego NFZ

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia w 2011 r. Negatywnie natomiast mówi o realizacji podstawowego zadania Funduszu, czyli zapewnieniu równego dostępu do świadczeń dla osób ubezpieczonych.

Informację o wynikach kontroli przedstawiono w czwartek (27 września) w Sejmie na posiedzeniu komisji zdrowia, która rozpatrzyła "Sprawozdania finansowe NFZ za 2011 rok" oraz "Sprawozdania z działalności NFZ za 2011 rok".

Zastępca dyrektora departamentu zdrowia w NIK Marek Trosiński uzasadniał, że Izba pozytywnie oceniła wykonanie planu finansowego, ponieważ NFZ utrzymał w 2011 r. stabilną pozycję finansową niewymagająca zaciągania zobowiązań, planowo wykonał koszty świadczeń zdrowotnych oraz przychody, a także rzetelnie prowadził sprawozdawczość.

Jednocześnie Izba wskazała, że NFZ nie zapewnił równego dostępu do świadczeń dla osób ubezpieczonych, m.in. były znaczne różnice w dostępie do niektórych świadczeń w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ mierzone m.in. czasem oczekiwania pacjentów na udzielenie świadczeń. NIK negatywnie oceniła nierówne traktowanie świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umów o udzielanie świadczeń oraz prowadzenie postępowania w sposób niegwarantujący zachowania uczciwej konkurencji.

Ponadto kontrola wykazała ograniczoną wiarygodność danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, na co wskazuje m.in. różnica pomiędzy liczbą osób uprawnionych do świadczeń wykazaną w CWU oraz liczbą osób zamieszkujących terytorium RP.

Wiceprezes NFZ Zbigniew Teter odnosząc się do wyników kontroli NIK stwierdził, że raport pozytywnie ocenia działalność, a zawiera tylko zastrzeżenia, zaś nie zarzuca Funduszowi nieprawidłowości.

Teter wyjaśnił, że różnice w dostępie do świadczeń wynikają m.in. nierównomiernego rozmieszczenia świadczeniodawców na terenie kraju.

Poinformował też, że poniesione koszty świadczeń zdrowotnych wyniosły w 2011 r. 58,2 mld zł, a najwyższy udział stanowiły podobnie jak w latach poprzednich koszty leczenia szpitalnego (47,3 proc.), koszty refundacji leków (15,17 proc.) oraz podstawowa opieka medyczna (12,6 proc.), ambulatoryjna opieka specjalistyczna (7,62 proc.).

Jeżeli chodzi o kolejki do świadczeń, najwięcej osób oczekuje na wizyty w poradniach okulistycznych, kardiologicznych, neurologicznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej i ginekologiczo-położniczych.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zaznaczył, że sprawozdanie dotyczy roku 2011 r. i kolejek do specjalistów, jakie były w ubiegłym roku. Podkreślił, że resort ma świadomość istnienia białych plam na mapie Polski, czyli miejsc, gdzie brakuje specjalistycznych poradni czy szpitali. 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH