NIK pozytywnie o wykonaniu planu finansowego NFZ

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia w 2011 r. Negatywnie natomiast mówi o realizacji podstawowego zadania Funduszu, czyli zapewnieniu równego dostępu do świadczeń dla osób ubezpieczonych.

Informację o wynikach kontroli przedstawiono w czwartek (27 września) w Sejmie na posiedzeniu komisji zdrowia, która rozpatrzyła "Sprawozdania finansowe NFZ za 2011 rok" oraz "Sprawozdania z działalności NFZ za 2011 rok".

Zastępca dyrektora departamentu zdrowia w NIK Marek Trosiński uzasadniał, że Izba pozytywnie oceniła wykonanie planu finansowego, ponieważ NFZ utrzymał w 2011 r. stabilną pozycję finansową niewymagająca zaciągania zobowiązań, planowo wykonał koszty świadczeń zdrowotnych oraz przychody, a także rzetelnie prowadził sprawozdawczość.

Jednocześnie Izba wskazała, że NFZ nie zapewnił równego dostępu do świadczeń dla osób ubezpieczonych, m.in. były znaczne różnice w dostępie do niektórych świadczeń w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ mierzone m.in. czasem oczekiwania pacjentów na udzielenie świadczeń. NIK negatywnie oceniła nierówne traktowanie świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umów o udzielanie świadczeń oraz prowadzenie postępowania w sposób niegwarantujący zachowania uczciwej konkurencji.

Ponadto kontrola wykazała ograniczoną wiarygodność danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, na co wskazuje m.in. różnica pomiędzy liczbą osób uprawnionych do świadczeń wykazaną w CWU oraz liczbą osób zamieszkujących terytorium RP.

Wiceprezes NFZ Zbigniew Teter odnosząc się do wyników kontroli NIK stwierdził, że raport pozytywnie ocenia działalność, a zawiera tylko zastrzeżenia, zaś nie zarzuca Funduszowi nieprawidłowości.

Teter wyjaśnił, że różnice w dostępie do świadczeń wynikają m.in. nierównomiernego rozmieszczenia świadczeniodawców na terenie kraju.

Poinformował też, że poniesione koszty świadczeń zdrowotnych wyniosły w 2011 r. 58,2 mld zł, a najwyższy udział stanowiły podobnie jak w latach poprzednich koszty leczenia szpitalnego (47,3 proc.), koszty refundacji leków (15,17 proc.) oraz podstawowa opieka medyczna (12,6 proc.), ambulatoryjna opieka specjalistyczna (7,62 proc.).

Jeżeli chodzi o kolejki do świadczeń, najwięcej osób oczekuje na wizyty w poradniach okulistycznych, kardiologicznych, neurologicznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej i ginekologiczo-położniczych.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zaznaczył, że sprawozdanie dotyczy roku 2011 r. i kolejek do specjalistów, jakie były w ubiegłym roku. Podkreślił, że resort ma świadomość istnienia białych plam na mapie Polski, czyli miejsc, gdzie brakuje specjalistycznych poradni czy szpitali. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH