NIK o szpitalach-instytutach: potrzebny jest kompleksowy plan naprawy

NIK opublikowała w środę (12 września) raport o szpitalach-instytutach badawczych. To ważny głos w dyskusji o ich kolosalnym zadłużeniu. Zwraca się bowiem w nim uwagę na konieczność dokonania radykalnych zmian systemowych i przypomina, że większość instytutów utworzono w latach pięćdziesiątych XX wieku, w zupełnie innych warunkach gospodarczych.

Multimedia

NIK - informacja o wynikach kontroli

0,71 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Żeby uratować instytuty podległe ministrowi zdrowia nie wystarczy zatem zastrzyk finansowy, na który zresztą państwa nie stać.

”Placówkom, zarówno tym najbardziej zadłużonym, jak i tym w nieco lepszej kondycji finansowej, potrzebny jest kompleksowy plan naprawy. Musi on obejmować nie tylko sferę gospodarowania majątkiem poszczególnych instytutów, ale także sposób zarządzania, politykę kadrową oraz strategię rozwoju uwzględniającą większą aktywność naukowo-badawczą” - stwierdza raport.

W przeciwnym razie (”skontrolowane instytuty nie wdrożyły skutecznych planów naprawczych”) najbardziej zadłużone jednostki trzeba będzie zamknąć, a ”w przypadku likwidacji którejkolwiek z placówek w systemie ochrony zdrowia powstanie znacząca luka”.

Nie są to jakieś strachy na Lachy, lecz wnioski wynikające z analizy kondycji finansowej pięciu z sześciu skontrolowanych przez NIK instytutów badawczych (ich łączne zadłużenie wynosi 283 mln). ”Nawarstwienie zobowiązań i nieprawidłowości jest tak duże, że ustabilizowanie sytuacji ekonomicznej jest niemożliwe bez pomocy ze strony nadzorującego jednostki ministra zdrowia” - mówi wprost NIK.

Co na to MZ? Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że w związku z wynikami finansowymi instytutów w ostatnich latach, dokonano szczegółowej analizy sytuacji poszczególnych jednostek.

Aby ustalić dla nich wytyczne, wzięto pod lupę realizację zadań statutowych instytutów badawczych nadzorowanych przez ministra zdrowia, w tym zadań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Na tej podstawie sformułowano i przyjęto wnioski dotyczące ewentualnych reorganizacji i restrukturyzacji w uzasadnionych przypadkach (np. w CZMP, CZD). Wszystkie instytuty zostały zobligowane do przygotowania programów naprawczych i składania kwartalnych sprawozdań z realizowanych działań.

Jednak programy naprawcze dla poszczególnych jednostek mogą okazać się działaniem przynoszącym efekt jednorazowy, gdy potrzeba pomysłu na systemowe, długofalowe rozwiązanie. Nie widać takiego podejścia do problemu roli i miejsca szpitali-instytutów badawczych w systemie ochrony zdrowia. Na razie niewiele wiadomo o dokonaniach powołanego w tym roku w Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. oceny sytuacji wszystkich instytutów, który ma wypracować całościowe rozwiązania.

Dlatego Ewa Smulewicz, zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych Instytutu CZMP w Łodzi, (według NIK natychmiastowego uregulowania wymagają zobowiązania na 175 mln zł) w rozmowie z nami wyraziła niepokój, że już dwa lata jej placówka czeka na decyzję ministra zdrowia oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie wniosku o komercjalizację, która pozwoliłaby zmienić formę prawną na spółkę prawa handlowego.

Jest to jakiś pomysł na systemowe rozwiązanie. Wymaga wielu szczegółowych analiz ekonomicznych i prawnych. Ale decydenci muszą go w końcu merytorycznie ocenić.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie (11 września) projekt zarządzenia prezesa Rady Ministrów zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania statutu Ministerstwu Zdrowia. Przewiduje on m.in. utworzenie Departamentu Analiz i Strategii, który będzie przygotowywał analizy systemowe, diagnozy, oceny i prognozy.

Więcej: www.nik.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH