NIK o realizacji zadań przez NFZ: poprawy brak mimo zwiększonych... NIK zwróciła uwagę, że wydłużenie czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń miało miejsce w sytuacji znacznego zwiększenia przez NFZ środków na świadczenia zdrowotne. Fot. Archiwum

Wartość umów zawartych przez NFZ ze świadczeniodawcami wzrosła w 2015 r. ponad trzykrotnie (dokładnie o 4 412 779,27 tys. zł) w porównaniu do 2014 r., wprowadzono tzw. pakiet kolejkowy, a mimo to nie maleją kolejki pacjentów do lekarzy i nie skraca się czas oczekiwania na większość zabiegów. Więcej - średni czas oczekiwania na niektóre świadczenia wydłużył się!


NIK zwraca uwagę, że dzieje się tak pomimo niepełnego wykorzystania potencjału świadczeniodawców: blisko 90 proc. szpitali deklaruje, że mogłaby wykonywać więcej zabiegów bez zwiększania zatrudnienia i zakupu dodatkowego sprzętu, a zawarte kontrakty mogłyby być wyższe o ok 18 proc.

W stosunku do 2014 r. średni czas oczekiwania w poradniach endokrynologicznych wydłużył się o 21 dni (z 143 do 164 dni, tj. o 14,7 proc.) na oddziałach otorynolaryngologicznych dla dzieci wzrósł o 40 dni (z 127 do 167 dni, tj. o 31,1 proc.), a najgorzej na oddziałach rehabilitacyjnych, gdzie pacjenci czekają o 62 dni dłużej (z 286 do 348 dni, tj. o 21,7 proc.).

Nie lepiej działo się w szpitalach. Najdłużej na przyjęcie trzeba było czekać w przypadku oddziałów: otorynolaryngologicznych dla dzieci (167 dni), audilogiczno-foniatrycznych (165 dni), leczenia oparzeń (162 dni), urologicznych dla dzieci (152 dni), otorynolaryngologicznych (131 dni) oraz chirurgii urazowo - ortopedycznej (129). W wielu przypadkach trudności w dostępie do świadczeń zdrowotnych dotyczyły świadczeń udzielanych dzieciom.

Jednak absolutne rekordy padły w długości oczekiwania na świadczenia rehabilitacji leczniczej: na oddziałach paraplegii (1234 dni), rehabilitacyjnych (348 dni), rehabilitacji narządu ruchu (282 dni), rehabilitacji pulmonologicznych (232 dni), w zakładach rehabilitacji leczniczej (226 dni).

Pod względem dostępności świadczeń medycznych fatalnie wypadamy także na tle innych krajów. Np. czas oczekiwania na operację zaćmy w Polsce jest najdłuższy spośród wszystkich badanych przez OECD państw - średnio ponad 400 dni, a w przypadku operacji stawu biodrowego czas oczekiwania w Polsce również zalicza się do najdłuższych (obok Chile) i wynosi średnio ponad 350 dni.

NIK widzi przyczyny tak złej sytuacji w problemach natury systemowej, które ograniczają skuteczność działań NFZ. I tak główne, nadal nierozwiązane problemy to koncentracja zasobów kadrowych i sprzętowych systemu ochrony zdrowia jedynie na wybranych obszarach, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, brak skutecznych narzędzi informatycznych pozwalających na eliminowanie nieprawidłowości w sprawozdawczości i dokumentach rozliczeniowych świadczeniodawców, nieskuteczny monitoring realizacji planu finansowego oraz działań dotyczących zmian warunków umów zawartych ze świadczeniodawcami w przypadkach, gdy nie są oni w stanie zrealizować zaplanowanych świadczeń, w szczególności z powodu niedostatecznej liczby personelu medycznego o pożądanych kwalifikacjach.

Więcej: nik.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH