Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przedstawiono opinię Najwyższej Izby Kontroli na temat wykonania budżetu Ministerstwa Zdrowia. Izba uznała, że nieliczne zastrzeżenia nie miały wpływu na realizację zadań budżetowych.

Stwierdzone nieprawidłowości polegały na nielegalnym wydatkowaniu 151 mln złotych na realizację dwóch programów wieloletnich „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” oraz „Polskie sztuczne serce”. Wydatki uznano za nielegalne, ponieważ w ustawie budżetowej na 2007 rok nie zaplanowano żadnych wydatków na ten cel. Ponadto nie istniały przepisy, umożliwiające ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej na spłatę zobowiązań publiczno- i cywilno-prawnych w ramach programu „Wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli”. W tym ostatnim przypadku chodziło o dotację dla Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Podobnie jak niektórzy posłowie, NIK miał zastrzeżenia do kosztów podróży służbowych osób nie będących pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że „grzechem” było niedokończenie prac legislacyjnych podjętych w celu stworzenia podstaw legalnego finansowania podróży służbowych ekspertów. Za działanie niegospodarne Izba uznała także nieopracowanie wytycznych dotyczących zasad eksploatacji pojazdów służbowych, w tym okresów ich użytkowania.

NIK zarzuciła ponadto słabe funkcjonowanie systemu oceny jakości świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia nie prowadziło oceny świadczeń poza dwoma związanymi z kardiologią inwazyjną u dzieci.

NIK zauważyła również systematyczny wzrost zobowiązań wymagalnych Lecznicy Centrum Ogólnego i Geriatrii, która bezpośrednio podlega Ministerstwu Zdrowia, co w przypadku likwidacji wskutek  np. bardzo trudnej sytuacji finansowej, stwarzałoby ryzyko wzrostu wydatków budżetowych. Za jeden z mniejszych grzechów uznano, m.in. nieupublicznienie wykazu uczelni wraz z kwotami dotacji, które one  otrzymały.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH