NIK: nieefektywna aktywizacja niepełnosprawnych

Programy mające aktywizować niepełnosprawnych na rynku pracy w ciągu trzech ostatnich lat pochłonęły 300 mln zł i nie przyniosły zadowalających efektów. Według NIK zabrakło między innymi rzetelnej analizy potrzeb.

Celem kontroli NIK była ocena działań podejmowanych w ramach realizacji programów finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ukierunkowanych na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych.

Kontrolerzy badali, czy wspomniane programy wspierały aktywizację osób niepełnosprawnych, środki publiczne wydatkowane były gospodarnie, a osoby niepełnosprawne poszukujące pracy miały możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kontroli poddano łącznie 34 jednostki, w tym m.in. biuro i sześć oddziałów PFRON oraz dwanaście powiatowych urzędów pracy.

Jak podaje Izba, w latach 2007-2010 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansował pięć dużych programów wspierających aktywizację osób niepełnosprawnych. W ramach tych programów oraz innych, mniejszych przedsięwzięć organizacje pozarządowe otrzymały prawie 300 mln zł.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizację programów wspierających zatrudnianie osób niepełnosprawnych – wskazała jednak na nieprawidłowości. W opinii kontrolerów NIK, przy wdrażaniu programów zabrało przede wszystkim rzetelnej analizy potrzeb, które miałyby być zaspokojone w efekcie realizacji kolejnych zadań. Programy wdrażane były także bez wiedzy o liczbie potencjalnych uczestników i bez odpowiedniej symulacji kosztów.

Nieprawidłowości stwierdzone w PFRON dotyczyły w szczególności opóźnień w rozliczaniu umów, naruszenia procedur obowiązujących przy realizacji programów oraz braku instrumentów pozwalających na ocenę ich efektywności.

W przypadku beneficjentów środków Funduszu nieprawidłowości polegały na nieosiągnięciu zakładanych wskaźników dotyczących realizacji zadań przez niektóre jednostki, niepełnym realizowaniu postanowień umów oraz niewłaściwym prowadzeniu dokumentacji finansowo-księgowej.

Do nieprawidłowości dochodziło też w trakcie realizacji programów. Izba krytycznie oceniła przypadki zmiany zasad współpracy z organizacjami pozarządowymi w trakcie trwania programu, zmniejszanie przyznanych im kwot czy dokonywanie rozliczeń z opóźnieniem.

Jak wskazują autorzy raportu, w niektórych przypadkach opóźnienia w rozliczeniu sięgały nawet trzech lat. Działania takie doprowadziły do wycofania się niektórych organizacji ze współpracy z PFRON.

NIK zwraca także uwagę, że choć w większości skontrolowanych urzędów pracy liczba zarejestrowanych osób niepełnosprawnych z roku na rok rosła, to jednocześnie malała efektywność instrumentów sprzyjających ich zatrudnianiu. Na przykład odsetek stażystów, którzy zostali zatrudnieni po odbyciu dofinansowywanego przez PFRON stażu, spadł z 71,5 proc. w 2007 r. do 36 proc. w roku 2010.

- Mimo pewnych nieprawidłowości, proces wydatkowania pieniędzy na programy wspierające aktywizację osób niepełnosprawnych był właściwy. Inicjatywom zabrakło jednak ostrych kryteriów zarówno w ocenie potrzeb, jak i rezultatów tych programów. Bez konkretnych efektów w postaci wzrostu zatrudnienia niepełnosprawnych działania te są tylko sztuką dla sztuki. Wskazują na to wyniki kontroli. W niektórych przypadkach programy nie tylko nie przyniosły korzyści, ale wręcz odnotowano regres - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK.

Stąd - jak podkreśla - krytyczna postawa Izby i wskazania, by programy były tworzone i realizowane, a potem rozliczane w oparciu o ostre kryteria.

Izba zwróciła również uwagę na istotne przeszkody utrudniające niepełnosprawnym dostęp do urzędów. Poważne bariery architektoniczne wystąpiły w połowie skontrolowanych przez NIK budynków. Wśród nich były urzędy miast, urzędy gminy i powiatowe urzędy pracy. Tylko cztery z 28 były całkowicie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, a w aż 16 istniały poważne bariery architektoniczne, utrudniające dostęp i pracę osobom niepełnosprawnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH