NIK krytycznie ocenia fuzję trzech lubelskich szpitali

Jak wynika z raportu pokontrolnego NIK, samorządowcy popełnili szereg błędów dotyczące połączenia trzech lubelskich szpitali. Restrukturyzacja placówek ani nie została poprzedzona odpowiednią analizą w zakresie jej skutków ekonomiczno-finansowych dla poszczególnych placówek, ani też nie sporządzono rzetelnego biznesplanu tego przedsięwzięcia.

NIK przedstawiła w czwartek (28 maja) ustalenia kontroli dotyczącej przygotowania i nadzoru nad procedurą restrukturyzacji lubelskich szpitali w latach 2010-2014. Chodzi o Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Szpital im. Jana Bożego oraz o Szpital Kolejowy. To trzy placówki podległe marszałkowi województwa lubelskiego.

Kontrolerzy NIK nie mieli wątpliwości, że podczas przygotowania planu restrukturyzacji urzędnicy popełnili liczne błędy, m.in. w związku z brakiem wnikliwych analiz nowo otwarty oddział toksykologiczno-kardiologiczny w szpitalu wojewódzkim nie był właściwie wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną. W rezultacie władze samorządowe musiały znaleźć w budżecie Lubelszczyzny dodatkowych 1,8 mln złotych na zakup urządzeń.

Urzędnicy marszałka podejmując decyzję o likwidacji anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Jana Bożego, nie podjęli decyzji o utworzeniu jednocześnie oddziału anestezjologii.

Na tym nie koniec. - Uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, co jest warunkiem koniecznym wejścia w życie zmian statutów szpitali będących przepisami prawa miejscowego.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH