NIK: kontraktowanie świadczeń przez Fundusz nieprzejrzyste i korupcjogenne

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w środę (19 marca) informację o wynikach kontroli nt. kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej w latach 2010-2013. Ustalenia są zbieżne z odczuciami oferentów - "kontraktowanie usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym jest mało przejrzyste, a procedury stosowane przez NFZ nie zawsze zapewniają wybór najlepszych świadczeniodawców".

NIK konkluduje, że ”Fundusz nie zawsze w najlepszy sposób gospodaruje publicznymi pieniędzmi, pochodzącymi ze składek zdrowotnych obywateli”.

Przyczyn niegospodarności jest wiele
Najważniejsze niedoskonałości systemu kontraktowania zilustrowano w raporcie graficznie, analizując poszczególne etapy kontraktowania (rankingowanie i negocjacje). Na każdym etapie stwierdzono uchybienia. 

Na przykład: ponieważ elektroniczna rejestracja i analiza ofert nie funkcjonuje (nie ma możliwości ich weryfikacji), pracownicy NFZ muszą - jak to określono - ”ręcznie” analizować oferty, a są ich setki i tysiące. W takiej sytuacji nie ma mowy, by dokonywali oględzin placówek starających się o kontrakt, a ponadto nie są w stanie wyłapać tzw. kłamstwa ofertowego. NIK podaje, że w skrajnych przypadkach na jednego pracownika zespołu oceniającego przypadało do weryfikacji ponad 100 ofert (kilkadziesiąt stron każda).

Mógłby to zmienić system informatyczny, który sprawdzałby prawdziwości deklarowanych zapisów, np. prawa wykonywania zawodu, specjalizacji, realności godzin przyjęć. Jest on jednak niefunkcjonalny wewnętrznie - nie sprawdza zgodności danych pomiędzy różnymi częściami oferty (dot. np. wykazów sprzętu, personelu, harmonogramów pracy) i zewnętrznie - niekompatybilny z innymi rejestrami medycznymi (np. lekarzy, pielęgniarek).

Pozostaje więc ”ręczne” sprawdzanie ofert, na co nikt nie ma czasu, tym bardziej, że dochodzi do ”kumulacji postępowań prowadzonych w ostatnim kwartale roku i konieczności podpisania w ograniczonym, krótkim czasie tysięcy umów ze świadczeniodawcami”. W wyniku pośpiechu niejednokrotnie zawierane są kontrakty z podmiotami, które nie gwarantują odpowiednich warunków realizacji świadczeń.

W niedoczasie

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH