Polfa Tarchomin

Milionowe straty, spadek przychodów ze sprzedaży, wzrost kosztów to efekt podejmowania niecelowych działań i marnotrawstwa – brzmi wyrok raportu NIK. Podobne zastrzeżenia mają organy kontroli wobec pozostałych spółek wchodzących w skład utworzonego w 2004 roku Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF).

- PHF pozostawiony jest tylko po to, by można było sprywatyzować jego spółki córki – Polfę Tarchomin, Warszawa i Pabianice - zapowiedział Artur Woźniak, prezes PHF, podczas wtorkowego posiedzenia komisji sejmowej ministerstwa skarbu państwa. Zostało już opublikowane ogłoszenie o poszukiwaniu doradcy do sprywatyzowania Polfy Tarchomin. – Prywatyzacja tego przedsiębiorstwa powinna zostać zakończona już w na przełomie maja i czerwcu 2009 roku – dodał.

W dalszej kolejności zostanie ogłoszony przetarg na usługi doradcze do prywatyzacji Polfy Warszawa i Pabianice. Potem nastąpi likwidacja PHF. Cały proces powinien zostać zakończony do końca 2009 roku.

Ministerstwo skarbu państwa zmieniło swoją strategię po druzgocącej ocenie prywatyzacji i restrukturyzacji sektora farmaceutycznego przez Najwyższą Izbę Kontroli wiosną br. Okazało się, że plany utworzenia silnego, polskiego podmiotu farmaceutycznego nie sprawdziły się. NIK oceniając dokonania przekształceń w latach 2004-2006, twierdzi, że podejmowane działania były niecelowe.

- Błędy były już na etapie tworzenia holdingu – mówił Stanisław Jarosz, wiceprezes NIK. – Po drugie minister skarbu nie miał narzędzi do realizowania strategii. Mimo większościowego udziału w spółkach, pozbawił się jakiegokolwiek wpływu na decyzje zarządów spółek, mając jedynie po jednym przedstawicielu w radach nadzorczych. W takim kształcie holding nie miał prawa funkcjonować prawidłowo.

Strategia była stworzona nierzetelnie, nie wykorzystano uwag innych resortów. Przyjęto, mimo innych opinii, tylko jedną koncepcję, ulegając zarządom spółek i związkom zawodowym, niechętnym tworzeniu PHF. Ta strategia od początku zakładała niespójne cele: utrzymanie za wszelką cenę miejsc pracy, co uniemożliwiło realizację celów ekonomicznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH