NFZ zmienia zasady finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

1 lipca zacznie obowiązywać nowy system finansowania ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Przychodnie mają przejąć część procedur wykonywanych w szpitalach, w zamian lekarze pracujący w poradniach mają otrzymywać refundacje za każde zlecone badanie, a nie jak teraz - za poradę lekarską.

Wiąże się to z zwiększeniem finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jak zapewnił nas Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, Fundusz jest przygotowany na taki finansowy wydatek. Ma na to 500 mln zł.

W efekcie planowane zmiany mają jednak zostać zbilansowane. W przekonaniu płatnika ogólny koszt świadczeń opieki zdrowotnej nie zmieni się. Zmieni się natomiast struktura kosztów: wzrosną w AOS, a redukcji ulegną w leczeniu szpitalnym. Szpitale, będące najdroższym elementem systemu ochrony zdrowia (przeznacza się na nie połowę wszystkich środków na leczenie), zostaną odciążone.

- W wielu przypadkach diagnostyka wykonywana w szpitalach powinna odbywać się w ambulatorium, gdzie pacjenci uzyskają taką samą pomoc w ramach tańszej opieki specjalistycznej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Paszkiewicz.

Refundacja za badania, a nie za poradę

Dlaczego dziś tak się nie dzieje? Wynika to z niskiej wyceny porad w przychodniach.

- Dziś lekarz w przychodni za poradę otrzymuje niespełna 40 zł. Zlecenie lipidogramu to koszt ok. 54 zł. Badania które trzeba zlecić w przypadku boreliozy to koszt ok. 140 zł. Te przykłady pokazują dlaczego lekarze w przychodniach nie kwapili się do diagnostyki i kierują pacjentów do szpitali - wyjaśnia Maciej Dworski, zastępca prezesa NFZ.

W efekcie wprowadzonych zmian ta praktyka ma się zmienić, ma być mniej hospitalizacji pacjentów, którzy tego nie wymagają, a w konsekwencji zmniejszą się kolejki w lecznicach.

- Do tego dochodzą oszczędności dla systemu, bo badania diagnostyczne wykonane w szpitalu są kilkakrotnie droższe od takich samych zrealizowanych w ambulatorium - podkreśla Dworski.

Dodaje, że Fundusz przyjął zasadę wyceny zabiegów, które będą wykonywane w poradniach specjalistycznych, porównywalnie do wyceny stosowanej obecnie w szpitalach, pomniejszonej jedynie o koszty funkcjonowania infrastruktury szpitalnej.

Nowy podział świadczeń

Obecnie świadczenia w ramach AOS dzielone są na:

• zachowawcze z trzema typami porad: recepturową, specjalistyczną i kompleksową; wyceniane są one odpowiednio: 2, 4, 9 punktów rozliczeniowych, niezależnie od ilości zaordynowanych przez lekarza badań

• zabiegowe posiadają katalog 87 pozycji i odrębną wycenę każdego ze świadczeń

• oraz pozostałe (m.in. programy profilaktyczne, diagnostykę obrazową).

Obecna wycena nie uwzględnia faktycznych nakładów na badania dodatkowe, a katalog zabiegów nie zawiera dużej liczby świadczeń, które można realizować w ramach ambulatorium.

Co NFZ proponuje od lipca?

W nowym systemie finansowania świadczenia zachowawcze zostały podzielone na porady: specjalistyczną i kompleksową, świadczenie pohospitalizacyjne i w domu pacjenta. Z kolei świadczenia zabiegowe (409 pozycji), będą rozliczane na podstawie 73 kategorii zawierających zbiory procedur powiązanych ze specjalnościami medycznymi.

NFZ zapewnia, że nowy system nie wprowadzi komplikacji informatycznych, nie wymaga wymiany całego oprogramowania a jedynie modyfikacji słowników z kodami.

Nowością w polskim systemie finansowania jest propozycja tzw. porady pohospitalizacyjnej: w ciągu 30 dni od hospitalizacji pacjent będzie mógł udać się na konsultacje do lekarza, który zajmował się nim podczas pobytu w szpitalu. Dzięki temu nie będzie konieczności dodatkowej hospitalizacji w celu oceny leczenia.

- To nie jest coś nowego. W sumie taka możliwość była od dawna jednak do tej pory nie była ona wykazywana. Oczywiście to nie jest nakaz, a jedynie możliwość, która wydaje się ma szczególne znaczenia w przypadku ciężkich zachorowań. Wiedza lekarzy, którzy opiekowali się chorym w czasie hospitalizacji jest szersza i z tego powodu ich porada wydaje się powinna być bardziej kompletna - podkreśla Maciej Dworski.

Ponieważ świadczenie pohospitalizacyjne będzie wyodrębnione i osobno płatne, to nie ma zagrożenia, że pacjent, który jednak zdecyduje się na leczenie poszpitalne w przychodni zostanie z niej odesłany. W takim wypadku, to ta placówka otrzyma za nie zapłatę.

- Tworząc takie świadczenia chcieliśmy ukrócić obecnie stosowaną praktykę szpitali, które bardzo często przyjmowały pacjentów po hospitalizacji właśnie na wizyty kontrolne. Jednak przeważnie odbywa się to w formie sztucznej, wtórnej jednodniowej hospitalizacji, która w rozliczeniu oczywiście jest dużo droższa niż porada pohospitalizacyjna - przekonuje wiceprezes Maciej Dworski.

Premia za kompleksowość leczenia

Lekarze w poradniach specjalistycznych wykazując zlecone i sfinansowane procedury medyczne będą mieli możliwość uzyskania większego poziomu finansowania.

- NFZ chce w ten sposób premiować te placówki, które zapewniają najwyższą jakość i kompleksowość leczenia - zaznacza Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ.

Przyjęte rozwiązania mogą oznaczać dla NFZ większe wydatki, przynajmniej w pierwszej fazie wdrożenia.

Jak zapewnił nas Jacek Paszkiewicz, Fundusz zdaje obie sprawę z takiego ryzyka i na tą ewentualność być może z rezerw NFZ AOS otrzyma dodatkowe środki.

- Po wejściu w życie nowego systemu rozliczeń, jeszcze w tym roku możliwa jest też zmiana kontraktów. To nie nastąpi 1 lipca, potrzebujemy bowiem zorientować się jak nowy stystem działa, ale być może we wrześniu - dodał Paszkiewicz.

***

Do fragmentu naszego artykułu odniósł się Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia. W przesłanym przez PZPOZ piśmie czytamy:

W artykule dotyczącym zamian zasad finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, znalazło się sformułowanie: „Ponieważ świadczenie pohospitalizacyjne będzie wyodrębnione i osobno płatne, to nie ma zagrożenia, że pacjent, który jednak zdecyduje się na leczenie poszpitalne w przychodni zostanie z niej odesłany. W takim wypadku, to ta placówka otrzyma za nie zapłatę”.
 
W opublikowanym w dniu 14 czerwca 2011 r.  tekście Zarządzenia Nr 29/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w par.2, ust.1  pkt 17) znajdujemy odmienny zapis, z którego wynika, że świadczenie pohospitalizacyjne może być zrealizowane wyłącznie przez szpital:
(...) Świadczenie pohospitalizacyjne – świadczenie realizowane w okresie do trzydziestu dni od dnia zakończenia hospitalizacji przez tego świadczeniodawcę, który udzielił danemu świadczeniobiorcy świadczenia gwarantowanego z zakresu leczenia szpitalnego, związane z nią przyczynowo, obejmujące ocenę przebiegu procesu leczenia po zakończeniu hospitalizacji w zakresie z niej wynikającym w oparciu o badanie i posiadane lub przedstawione wyniki badań dodatkowych.

Jarosław Skłucki,
Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH