NFZ: zmiany wyceny niektórych procedur medycznych

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podpisała zarządzenie, które zmienia wycenę niektórych procedur szpitalnych możliwych do wykonania także w warunkach ambulatoryjnych. Chodzi o to, by niektóre procedury były wykonywane w gabinetach zabiegowych, a nie na oddziałach szpitala.

Jak poinformował w czwartek (13 grudnia) rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, są to procedury okulistyczne, laryngologiczne i urologiczne, np. usunięcie ciała obcego z oka lub ucha czy nacięcie podniebienia.

- Najważniejsze zmiany dotyczyły tych procedur szpitalnych, które są możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, tak by różnica cen w przypadku wykonywania zbliżonych świadczeń odzwierciedlała wyłącznie koszty stałe związane z pobytem w szpitalu - podkreślił Troszyński.

Zwrócił uwagę, że NFZ oczekuje od świadczeniodawców przy kwalifikowaniu pacjentów do zabiegów zwrócenia większej uwagi na warunki, w jakich ma być realizowane świadczenie, tj. szpitalne lub ambulatoryjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta. - W efekcie skróciłoby to kolejki do świadczeń szpitalnych, wzmocniło zaś opiekę ambulatoryjną, będącą podczas konstruowania planu finansowego NFZ na 2013 rok jednym z priorytetów - dodał.

Ponadto w zarządzeniu podwyższono wycenę punktową świadczeń oraz utworzono nowe świadczenie związane z pobraniem narządów do transplantacji, umożliwiając w ten sposób sfinansowanie wyjazdów zespołów pobierających narządy w sytuacjach, gdy ostatecznie z przyczyn medycznych nie doszło jednak do ich pobrania bądź przeszczepienia.

Troszyński poinformował, że Pachciarz podpisała także zarządzenie w sprawie świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie. Rzecznik wyjaśnił, że wprowadza ono zmiany, których celem jest umożliwienie sfinansowania nowych świadczeń gwarantowanych określonych w koszyku świadczeń - terapii protonowej nowotworów oka (czerniaka błony naczyniowej). Do tej pory pacjenci byli kierowani na kosztowne leczenia zagraniczne.

Rzecznik podkreślił, że innym nowym świadczeniem jest domowa antybiotykoterapia dożylna w leczeniu zaostrzeń choroby oskrzelowo-płucnej u pacjentów z mukowiscydozą. - Umożliwi to prowadzenie leczenia antybiotykami podawanymi dożylnie w warunkach domowych u pacjentów chorych na mukowiscydozę z zaostrzeniem choroby oskrzelowo-płucnej. Dotychczas chorzy byli leczeni wyłącznie w warunkach szpitalnych - wyjaśnił.

Czytaj: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH