NFZ zapyta pacjentów: w której kolejce pani/pan stoi?

Minister zdrowia chce, żeby szpitale przekazywały resortowi lub NFZ numery PESEL pacjentów oczekujących na zabieg.

W ten sposób zorientuje się, ilu pacjentów czekających na świadczenia zapisało się w kilku miejscach na wykonanie usługi, blokując tym samym dostęp do zabiegów innym.

– Należy skończyć z sytuacją, gdy jeden pacjent zapisuje się na zabieg w kilku miejscach bądź widnieje w kolejce oczekujących, mimo że zabieg został już wykonany – stwierdził na łamach DGP rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.

Urzędnicy mazowieckiego NFZ twierdzą, że z niektórych list powinno zostać wykreślonych nawet 30 proc. pacjentów.

W ten sposób kolejki do niektórych specjalistycznych zabiegów skrócił zachodniopomorski NFZ.

– Dzięki weryfikacji numerów PESEL w systemie informatycznym, możliwe jest monitorowanie i zarządzanie kolejką oczekujących na endoprotezy, zabiegi zaćmy i angioplastykę – mówiła portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Funduszu.

Cały proces przebiega w ten sposób, że weryfikacja odbywa się najpierw na poziomie świadczeniodawcy, który porządkuje swoją kolejkę oczekujących, a następnie przekazuje listę do oddziału Funduszu. Ten weryfikuje numery PESEL w systemie informatycznym – jeśli któryś PESEL się powtarza, oddział Funduszu wysyła list do pacjenta z prośbą, by wybrał szpital, w którym operacja ma się odbyć.

Jeśli pacjent nie odpowiada na pismo, za deklaracje wyboru  uznaje się ostatni wpis – pacjent jest o tej zasadzie  informowany w liście. Z pozostałych kolejek jego numer PESEL jest usuwany. Informacja o tym trafia do świadczeniodawców, u których zapisał się na zabieg. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH