NFZ zapłaci szpitalowi w Sosnowcu 3,1 mln zł za nadwykonania

3,1 mln zł zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia Szpitalowi im. św. Barbary w Sosnowcu za wykonane w 2011 r. ponad limit świadczenia ratujące życie i zdrowie pacjentów. W piątek (7 lutego) przed Sądem Okręgowym w Katowicach strony zawarły ugodę w tej sprawie.

Sosnowiecka placówka to jeden z największych szpitali w regionie i główne centrum urazowe.

Szpital domagał się pierwotnie 5 mln zł - 4,4 mln zł za świadczenia udzielone pacjentom po wypadkach ponad limit określony w umowie z NFZ i 600 tys. zł z tytułu wyceny świadczeń dotyczących leczenia udarów i ostrych zespołów wieńcowych.

NFZ nie zgadzał się na taką kwotę. Podczas negocjacji strony uzgodniły, że satysfakcjonującym kompromisem będzie 3,1 mln zł. W piątek przedstawiły propozycję ugody, którą zaakceptował sąd, kończąc postępowanie.

Reprezentujący Fundusz radca prawny Krzysztof Lasko powiedział dziennikarzom, że według jego mocodawców taka treść ugody jest właściwa, można więc uznać, że są z niej zadowoleni.

Dodał, że 3 mln zł to jest znacząca kwota w całym budżecie NFZ. Na koniec roku, gdy rozlicza się świadczenia i wyczerpują się środki finansowe, takie pieniądze mogą oznaczać przekroczenie planu finansowego. To oznacza, że wszczyna się postępowanie dyscyplinarne, możliwe jest nawet karne, jak również następują restrykcje w stosunku do całego oddziału NFZ.

Cały kontrakt szpitala im. św. Barbary z NFZ na 2011 r. wynosił 95 mln zł. W poprzedzających spór latach kontrakt z NFZ oscylował wokół ok. 100 mln zł i gdyby w 2011 r. chodziło o podobną kwotę, sprawy prawdopodobnie by nie było, bo szpital zmieściłby się w limicie.

Lasko przyznał, że katowicki oddział ma więcej spraw dotyczących zapłaty za nadwykonania. Większość z nich jest rozstrzyganych w formie ugody, bez kierowania sprawy do sądu.

W 2012 roku śląskie szpitale toczyły pięć procesów o zapłatę za świadczenia ratujące życie i zdrowie pacjentów wykonane ponad limit określony w kontrakcie. Zgodnie z przepisami za takie świadczenia NFZ zobowiązany jest zapłacić. Nie musi natomiast pokrywać kosztów zabiegów planowych, wykonanych ponad limit określony w kontrakcie z daną placówką.

W 2011 r. przed sądem zakończyło się pięć takich spraw. W dwóch przypadkach sądy oddaliły pozwy szpitali, w trzech podpisano ugody. W ich efekcie NFZ wypłacił placówkom 2,6 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH