W niektórych oddziałach NFZ trwają jeszcze ostatnie ustalenia z dyrektorami lecznic. Część konkursów na świadczenia medyczne ma zostać rozstrzygnięta w styczniu. - Nie ma takiej możliwości, by któraś z placówek mogła przestać udzielać świadczeń. Trzeba pamiętać, że ustalanie warunków kontraktowania trwa przez cały rok, a w grudniu są przeprowadzane tylko konkursy ofert

Zaznaczyła również, iż w 2009 r. podobnie jak w poprzednich latach w zależności od korekt w planie finansowym NFZ będą podpisywane aneksy do umów ze szpitalami. Ponadto w 2009 r. będą obowiązywały dwa okresy rozliczeniowe, dlatego w połowie roku może dojść do zmian warunków finansowania świadczeń.

- W 2008 roku sytuacja finansowa szpitali znacznie się poprawiła, NFZ przeznaczył 24 mld zł na lecznictwo szpitalne, a na finansowanie opieki zdrowotne dwa razy więcej niż w 1999 roku, od kiedy zaczął obowiązywać powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych - dodała Grabowska.

W województwie kujawsko-pomorskim NFZ zawarł protokoły uzgodnień dotyczące aneksów wieloletnich umów zawartych na lata 2008-2010 ze wszystkimi 63 szpitalami.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Aleksandra Kuczko poinformowała, że wszystkie szpitale, które prowadziły negocjacje, podpisały umowy na przyszły rok. NFZ podpisał w sumie 78 umów na leczenie szpitalne z 54 świadczeniodawcami.

Również łódzki odział Funduszu podpisał umowy ze wszystkimi szpitalami. - Są jednak pojedyncze oddziały, które nie spełniały wszystkich wymogów i nie mogły podpisać umów na pełnych warunkach. Z tymi oddziałami będą prowadzone negocjacje dotyczące podpisania kontraktów z obniżonymi stawkami - powiedziała Anna Leder z łódzkiego NFZ.

Na Lubelszczyźnie większość szpitali podpisała kontrakty z NFZ. - Trwają jeszcze negocjacje z kilkoma szpitalami. Mamy nadzieję, że porozumienia zostaną podpisane w pierwszym tygodniu stycznia - powiedział rzecznik lubelskiego oddziału Funduszu Łukasz Semeniuk. Zapewnił, że nie ma zagrożenia dla pacjentów i wszystkie szpitale będą funkcjonowały normalnie.

Rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski poinformował, że tylko niektóre oddziały w kilku szpitalach w Podlaskiem nie podpisały dotąd kontraktów na 2009 rok. Zaznaczył, że trwa dodatkowy konkurs na te świadczenia, będzie on rozstrzygnięty na początku stycznia.

W woj. lubuskim wszystkie szpitale zaakceptowały aneksy do umów z NFZ. Lubuskie lecznice zawarły trzyletnie kontrakty z Funduszem, a teraz je przedłużają na kolejny, 2009 rok.

W Małopolsce kontrakty z NFZ zawarło 69 z 70 szpitali. Wciąż trwają rozmowy z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu. W środę kontrakt z NFZ podpisał Szpital Uniwersytecki, negocjacje trwały do ostatniej chwili.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH