Zgodnie z projektem planu finansowego NFZ, zakładane wpływy ze składki na ubezpieczenie zdrowotne powinny w przyszłym roku sięgać ponad 53,1 mld zł. W tym od ZUS ma pochodzić ponad 49,7 mld zł, a od KRUS ponad 3,4 mld zł. W 2010 r. mają zostać także wykorzystane pieniądze z funduszu zapasowego NFZ - ponad 2,7 mld zł. Łączne szacunkowe przychody Funduszu w przyszłym roku to ponad 57,9 mld zł.

Na podstawową opiekę zdrowotną NFZ planuje wydać ponad 6,9 mld zł, na leczenie szpitalne ponad 23,3 mld zł, na refundację leków ponad 8 mld zł, a na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną ponad 4,1 mld zł.  Fundusz przeznaczy także m.in. ponad 1,2 mld zł na programy terapeutyczne, ponad 1,8 mld zł na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, ponad 1,6 mld zł na rehabilitację, ponad 1,8 mld zł na stomatologię oraz ponad 918 mln zł na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze i ponad 269 mln zł na opiekę paliatywną i hospicyjną.

Na koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego NFZ wyda ponad 1,7 mld zł. Pieniądze te mają pochodzić z dotacji z budżetu państwa.

Sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych w piątek zaopiniowały pozytywnie projekt zmiany planu finansowego Funduszu na 2009 r. Zakłada on m.in. zmniejszenie kosztów administracyjnych o ponad 16,4 mln zł oraz zmniejszenie kosztów świadczeń zdrowotnych o ponad 3,8 mln zł. Zmiany nie dotyczą regionalnych oddziałów NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH