NFZ: ustalenia ze spotkań z przedstawicielami lekarzy POZ są aktualne NFZ: ustalenia ze spotkań z przedstawicielami lekarzy POZ są aktualne. Fot. PTWP

Wszystkie ustalenia ze spotkań z organizacjami reprezentującymi lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, są nadal aktualne - zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. W poniedziałek (19 grudnia) lekarze z PPOZ poinformowali, że wstrzymują się z podpisywaniem umów na 2017 r.

W poniedziałek późnym wieczorem Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia poinformowało, że zarząd i rady powiatów tej organizacji wstrzymują podpisywanie umów z NFZ na 2017 r. Kilka dni wcześniej prezes PPOZ Bożena Janicka informowała, że umowy z NFZ zostaną przedłużone; decyzję jednak zmieniono, ponieważ lekarze nie zgadzają się na warunki zaproponowane w najnowszym zarządzeniu prezesa NFZ.

W odpowiedzi na decyzję PPOZ p.o. rzecznik prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk w piśmie do PAP zapewniła, że wszystkie ustalenia, które zapadły podczas spotkań z przedstawicielami organizacji reprezentujących lekarzy POZ są nadal aktualne.

Podkreśliła, że podpisane przez p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacynę zarządzenie określające warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ, zagwarantowało podwyższenie stawki za leczenie pacjentów, którzy ukończyli 75 lat oraz przebywających w domach opieki. Zwiększone ma być także finansowanie świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.

Wądrzyk wskazała także, że dodatkowe zmiany, które mogą być zaimplementowane do zarządzenia (po uwzględnieniu ich w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ), to również nowe rozwiązania dotyczące poprawy dostępności do świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.

Planowane jest także wprowadzenie możliwości realizacji i rozliczania w POZ konsultacji specjalistycznych w ramach wczesnej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia i cukrzycy dla osób, u których - w wyniku badania w profilaktyce chorób układu krążenia - stwierdzono wysokie ryzyko lub chorobę sercowo-naczyniową. Planowane są także nowe produkty rozliczeniowe dotyczące konsultacji lekarzy specjalistów (kardiologa i diabetologa).

Wądrzyk zapenia w rozmowie z PAP, że prace nad tymi zmianami będą priorytetowe, z intencją jak najszybszego wprowadzenia w życie.

Na początku minionego tygodnia przedłużenie umów z NFZ zapowiedzieli również lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Informowali jednak, że aneksy będą podpisywać jedynie na pierwsze półrocze przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH