
Wszystkie ustalenia ze spotkań z organizacjami reprezentującymi lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, są nadal aktualne - zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. W poniedziałek (19 grudnia) lekarze z PPOZ poinformowali, że wstrzymują się z podpisywaniem umów na 2017 r.
W poniedziałek późnym wieczorem Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia poinformowało, że zarząd i rady powiatów tej organizacji wstrzymują podpisywanie umów z NFZ na 2017 r. Kilka dni wcześniej prezes PPOZ Bożena Janicka informowała, że umowy z NFZ zostaną przedłużone; decyzję jednak zmieniono, ponieważ lekarze nie zgadzają się na warunki zaproponowane w najnowszym zarządzeniu prezesa NFZ.
W odpowiedzi na decyzję PPOZ p.o. rzecznik prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk w piśmie do PAP zapewniła, że wszystkie ustalenia, które zapadły podczas spotkań z przedstawicielami organizacji reprezentujących lekarzy POZ są nadal aktualne.
Podkreśliła, że podpisane przez p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacynę zarządzenie określające warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ, zagwarantowało podwyższenie stawki za leczenie pacjentów, którzy ukończyli 75 lat oraz przebywających w domach opieki. Zwiększone ma być także finansowanie świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.
Wądrzyk wskazała także, że dodatkowe zmiany, które mogą być zaimplementowane do zarządzenia (po uwzględnieniu ich w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ), to również nowe rozwiązania dotyczące poprawy dostępności do świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.
Planowane jest także wprowadzenie możliwości realizacji i rozliczania w POZ konsultacji specjalistycznych w ramach wczesnej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia i cukrzycy dla osób, u których - w wyniku badania w profilaktyce chorób układu krążenia - stwierdzono wysokie ryzyko lub chorobę sercowo-naczyniową. Planowane są także nowe produkty rozliczeniowe dotyczące konsultacji lekarzy specjalistów (kardiologa i diabetologa).
Wądrzyk zapenia w rozmowie z PAP, że prace nad tymi zmianami będą priorytetowe, z intencją jak najszybszego wprowadzenia w życie.
Na początku minionego tygodnia przedłużenie umów z NFZ zapowiedzieli również lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Informowali jednak, że aneksy będą podpisywać jedynie na pierwsze półrocze przyszłego roku.


CZYTAJ TAKŻE
- 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- 19:10 Szczecin: w szpitalu w Zdrojach zoperowali skoliozę nowatorską metodą
- 18:28 Cieszyn: dzięki instalacji fotowoltaicznej szpital zaoszczędzi 50 tys. zł rocznie
- 18:09 Resort przedsiębiorczości i Roche podpisały umowę o współpracy w zakresie nowych technologii
- 17:31 Posłowie wszystkich klubów chcą ukrócenia handlu nielegalnymi papierosami
- 17:23 Wyniki leczenia szpiczaka mnogiego może poprawić refundacja nowych leków
- 17:05 PTR: stanowisko dotyczące zapewnienia ciągłości leczenia adalimumabem
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 4 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 5 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 6 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 7 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych