NFZ uruchomi część rezerwy ogólnej: 82 mln zł dla oddziałów Funduszu

Fundusz opublikował zarządzenie w sprawie uruchomienia części rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2011 r.

Jak informuje Departament Ekonomiczno-Finansowy NFZ, w planie finansowym Funduszu na 2011 r., z 13 sierpnia 2010 r., z późniejszymi zmianami, zmniejsza się kwotę określoną w pozycji B1 "obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną” z kwoty 580.013 tys. zł do kwoty 498.010 tys. zł, z przeznaczeniem na zwiększenie w planach oddziałów wojewódzkich NFZ pozycji B2 "koszty świadczeń zdrowotnych” o kwotę 82.003 tys. zł.

Wspomniane 82 mln zł otrzymają dodatkowo oddziały wojewódzkie na finansowanie tzw. migracji pacjentów za 2010 r.

W regionach, w których jest najwięcej renomowanych szpitali klinicznych, np. na Mazowszu i Śląsku, często leczą się mieszkańcy całej Polski. Taka sytuacja sprawia, że oddziałom wojewódzkim potrzebne są dodatkowe środki na finansowanie świadczeń.

Najwięcej pieniędzy - zgodnie z planem NFZ - miało trafić do oddziałów: mazowieckiego (ponad 8,3 mld zł), śląskiego (ponad 6,8 mld zł) i wielkopolskiego (ponad 4,9 mld zł). Najmniej środków otrzymają województwa: lubuskie (ponad 1,4 mld zł), opolskie (ponad 1,4 mld zł), podlaskie (ponad 1,7 mld zł), warmińsko-mazurskie (ponad 1,9 mld zł), świętokrzyskie (ponad 1,9 mld zł).

Plan finansowy NFZ na 2011 r. zakładał, że na świadczenia medyczne Fundusz przeznaczy ponad 56,6 mld zł. NFZ szacował, że w tym roku wpływy ze składki na ubezpieczenie zdrowotne przekroczą 60 mld zł, co w porównaniu z 2010 r. oznaczałoby wzrost o 8,8 proc.

Z tej sumy na finansowanie świadczeń medycznych NFZ przeznacza ponad 56,6 mld zł (94,28 proc. całości wpływów). Na rezerwę ustawową Fundusz odprowadził ponad 580 mln zł, koszty administracyjne pochłaniają 661 mln zł.

NFZ uruchomił 856 mln zł z funduszu zapasowego dla oddziałów, które zgodnie z obowiązującym algorytmem podziału środków otrzymały mniej pieniędzy.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH