Środa, 24 września 2014 

gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia | 01-02-2013 09:52

NFZ uprościł rozliczenia - będą pieniądze za styczeń Medycyna rodzinna

Jak informowaliśmy w czwartek (31 stycznia), Centrala NFZ zezwoliła świadczeniodawcom na rozliczenie świadczeń wykonanych w styczniu 2013 r. w trybie uproszczonym. Wyjątkowe uproszczenie systemu rozliczeń umożliwi szpitalom i przychodniom terminowe wniesienie opłat do ZUS i urzędów skarbowych.

Skąd problem świadczeniodawców z rozliczaniem świadczeń? Np. szpitale muszą codziennie potwierdzać w bazie eWUŚ ubezpieczenie wszystkich swoich pacjentów. Przy każdym sprawdzeniu system generuje kod dla danego pacjenta. Jednakże NFZ nie przygotował na czas systemu informatycznego do przyjmowania raportów z kodami. Już 4 stycznia ogłosił, że odblokuje go najwcześniej 1 lutego - wyjaśnia Gazeta Wyborcza.

Centrala NFZ nie chciała się zgodzić, by lecznice wystawiły faktury "ryczałtowe", czyli o wartości jednej dwunastej rocznego kontraktu. Dokładne rozliczenia można by zrobić potem.

Czwartkowy komunikat NFZ stwarza możliwość, że szpitale i przychodnie dostaną pieniądze za styczeń (sumie ok. 5 mld zł) i będą mogły na czas opłacić należności.

Czytaj: NFZ ułatwia świadczeniodawcom rozliczanie kontraktów za styczeń 2013 r.  

Należy dodać, że problem sygnalizowali lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Podczas spotkanie z przedstawicielami NFZ prezentowali stanowisko, że jeżeli stanowisko płatnika nie zostanie zmienione, PPOZ uzna, że nie ma możliwości kontynuowania obecnych umów.

Zaznaczyli, że nie zgadzają się na uzależnianie rozliczenia świadczeń od przesłania płatnikowi kodów autoryzacyjnych (co proponował NFZ), gdyż wymaga to dodatkowych środków na doposażenie przychodni w sprzęt, oprogramowania, szkolenia oraz do wykonania fizycznie dodatkowej pracy przez dodatkowo zatrudniany personel.

 • nie ma problemu
  W czym jest taki wielki problem? Jak nie ma zachowanego kodu czy nawet oprogramowania do odpytywania eWUŚ zawsze można w rozliczeniu wskazać dokument potwierdzający uprawnienia lub oświadczenie (przy okazji nie trzeba potwierdzać każdego dnia osobno)

  ~swiad, 2013-02-04

 • fakt
  Fundusz jest w posiadaniu wszystkich kodów potwierdzeń,które wysłał więc dlaczego chce obciążyć dodatkową bezsensowną pracą świadczeniodawców .Tu akurat dr Janicka ma rację Coś nie widać stanowiska Federacji PZ ,która teraz odgrywa rolę "dobrego policjanta"

  ~Expert, 2013-02-04

 • to żart
  Zaznaczyli, że nie zgadzają się na uzależnianie rozliczenia świadczeń od przesłania płatnikowi kodów autoryzacyjnych (co proponował NFZ).

  Jakie proponował? Wymaga tego. Bez tego nic nie pójdzie.

  ~who, 2013-02-01

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Na nadejście Eboli technicznie jesteśmy przygotowani

Szerzenie się zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej jest potężnym problemem epidemiologicznym, który może dotyczyć mieszkańców innych kontynentów. W przypadku Polski ryzyko przywleczenia wirusa wywołującego Ebolę jest niewielkie, ale jednak możliwe - mówi nam dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, pytana o praktyczne przygotowanie szpitali na wypadek tego zagrożenia.

POLECAMY W SERWISACH