
Pacjenci z terenów wiejskich, gdzie utrudniony jest dostęp do kardiologa i geriatry, będą mogli korzystać z ich porad za pomocą telekonsultacji - w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ. Zarządzenie w tej sprawie podpisał prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.
Jak podkreślił prezes Funduszu, ''pacjenci nie będą już musieli sami szukać specjalisty i płacić za dojazd do nierzadko odległego ośrodka''.
Zarządzenie umożliwia zdalne konsultowanie pacjentów, np. z terenów wiejskich, w zakresie kardiologii i geriatrii. Do tej pory mieli oni mniejsze szanse na leczenie specjalistyczne niż mieszkańcy dużych miast. Według NFZ, nawet jeśli lekarze rodzinni kierowali ich do specjalisty, część pacjentów z tej możliwości nie korzystała z powodu ograniczeń czasowych czy finansów.
Nowe przepisy umożliwią - za pośrednictwem nowoczesnych technologii - przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą w placówkach podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), pod których opieką są pacjenci.
"Istniejące problemy w dostępie do konsultacji na niektórych terenach, wynikające przede wszystkim ze znacznej odległości od ośrodków specjalistycznych można będzie zmniejszyć, a nawet zniwelować, poprzez zastosowanie nowoczesnych metod komunikowania się i elektronicznego przekazywania danych i obrazu" - czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia. Zmiana umożliwi rozwiązanie problemu braku specjalistów w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych, w tym zwłaszcza w rejonach górskich.
NFZ zakłada, że telekonsultacje z jednej strony ułatwią pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, a z drugiej umożliwią lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków.
Fundusz przekonuje, że wdrożenie tego rozwiązania ułatwi pacjentom dostęp do konsultacji specjalistycznych oraz do informacji o swoim zdrowiu, a także zapewni łatwiejszy dostęp personelu medycznego zatrudnionego w POZ do konsultacji trudnych przypadków. Zgodnie z zarządzeniem zespół lekarzy specjalistów zapewni konsultacje dla lekarzy rodzinnych w sytuacjach potrzeby medycznego wsparcia w postępowaniu z pacjentami.
NFZ liczy także na upowszechnienie nowatorskich metod konsultowania chorych i wykorzystywania współczesnych technik komunikacji między pacjentami i personelem medycznym.
Zarządzenie weszło w życie 1 października.


CZYTAJ TAKŻE
- 18:47 Radiowóz przewiózł do szpitala 6-miesięczne dziecko, dyspozytor nie wysłał karetki. Słusznie?
- 17:55 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 17:41 W sobotę w Warszawie kreatywne spotkania ze sztuką dla chorych na nowotwory
- 16:47 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 14:57 Gowin: ministerstwo nie będzie niczego narzucać w sprawach statutów uczelni
- 14:30 Co zawiera projekt nowelizacji ustawy ws. cen prądu?
- 13:55 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 4 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych