NFZ: szkolne gabinety stomatologiczne muszą pracować dłużej

Od września br. gabinet stomatologiczny w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku będzie stał bezużytecznie. Gmina na jego remont i wyposażenie wydała 50 tys. zł, NFZ odmówił jednak finansowania.

Fundusz podkreśla, że szkolne gabinety dentystyczne muszą spełnić te same wymagania, co gabinety ogólnodostępne.

Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ informuje, że podczas kontraktowania świadczeń stomatologicznych na 2011 r. i lata następne udało się podpisać 462 umowy na świadczenia stomatologiczne różnego typu dla dzieci, w tym: 417 - na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r. ż. i 43 - na świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r. ż.. Są także dwie poradnie z umowami na program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

- Niestety, ze względu na niespełnianie wymogów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, umów nie otrzymała część gabinetów szkolnych. Główną przeszkodą okazała się niemożność zapewnienia wymaganej liczby godzin pracy - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna.

Małopolski OW NFZ jest zdania, że świadczenia dla dzieci realizowane w szkołach powinny być kontraktowane jako odrębny zakres, ze względu na ich specyfikę, jednak obowiązujące obecnie regulacje prawne nie dają takiej możliwości.

- Szukamy różnych rozwiązań, które zwiększyłyby dostępność świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Jednym z nich jest możliwość ubiegania się o zakontraktowania dodatkowego gabinetu na terenie szkoły przez placówki posiadające już umowę z Funduszem na świadczenia stomatologiczne. Warunkiem jest posiadanie kompletu wymaganych dokumentów rejestrowych - zaznacza Jolanta Pulchna. I dodaje, że małopolski płatnik ochrony zdrowia jest otwarty na rozmowy, ale musi stosować się do obowiązujących przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH